środa, 18 marca 2015

John Williams nie napisze muzyki dla Spielberga


John Williams komponował muzykę do niemal wszystkich filmów reżyserowanych przez Stevena Spielberga, ale panowie nie będą współpracowali przy tegorocznym filmie "Bridge of Spies". Taka sytuacja będzie miała miejsce po raz pierwszy od 30 lat. Muzykę napisze inny wybitny twórca współpracujący ze Spielbergiem.

W historii ich współpracy John Williams nie napisał muzyki dla Spielberga do jego debiutanckiego filmu "Pojedynek na szosie" z 1971 roku, który w USA był produkcją telewizyjną, ale kinową w innych miejscach na świecie. Zawodowa współpraca trwa pomiędzy tymi twórcami od 1974 roku, kiedy to powstał "Sugarland Express". Do wyjątkowej sytuacji doszło w 1985 roku kiedy Spielberg przystępował do realizacji pierwszego poważnego filmu w swojej karierze. Muzykę do "Koloru purpury" napisał słynny Quincy Jones, ale też temat filmu poświęcony był tragicznym losom czarnoskórych mieszkańców Ameryki i wymagał nieco innego podejścia reżysera do swojej twórczości.

Potem ponownie Spielberg współpracował już tylko z Johnem Williamsem. Kompozytor za pracę przy filmach tego reżysera otrzymał trzy Oscary, za "Szczęki", "E.T.", "Listę Schindlera" oraz czternaście kolejnych nominacji. Muzyki do tegorocznego filmu Spielberga zatytułowanego "Bridge od Spies" (pierwsze oficjalne zdjęcie powyżej) ten słynny kompozytor nie napisze, ale powód jest dość prozaiczny. 83-letni Williams poświęca się obecnie pracy przy filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" i nie będzie mógł poświęcić się innemu projektowi. Muzykę do kręconego też w Polsce "Bridges od Spies" napisze Thomas Newman, który pracował przy filmach produkowanych przez Spielberga, m.in. "Służących", "Drodze do Zatracenia" oraz "American Beauty".

Już dziś wiadomo, że John Williams i Steven Spielberg pracowali będą razem przy następnym filmie tego twórcy, który na przyszłoroczne wakacje szykuje bajkę dla dzieci zatytułowaną "The BFG".

Kilka dni temu okazało się, że Williams po raz pierwszy nie napisze też muzyki do filmu kinowego z serii "Gwiezdne wojny", bowiem kompozycje do "Rogue One" stworzy Alexandre Desplat.