środa, 9 stycznia 2019

Paszport „Polityki” dla Joanny Kulig


Joanna Kulig, gwiazda filmu „Zimna wojna” i ceniona polska aktorka, została tegoroczną laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii Film.

Paszporty „Polityki” to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W tym roku nominacje i nagrody zdominowały kobiety, które wygrały w kilku kategoriach. Tytuł Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda.

Idea wspierania młodych polskich talentów stoi za wręczanymi co roku nagrodami tygodnika. Kandydatów wskazują recenzenci i dziennikarze z polskich mediów. Spośród trojga wyłonionych w ten sposób nominowanych laureata wybiera zespół tygodnika "Polityka".

Nagrodę, w kategorii film wręczyli Janusz Wróblewski, krytyk filmowy "Polityki" oraz laureat Paszportu reżyser Jan P. Matuszyński. Wróblewski podkreślił, że z jednej strony czasy dla kultury są średnie ("Minister popełnia kardynalne błędy"), z drugiej - frekwencja w kinach jest rekordowa.  "Za zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w najlepszym polskim filmie 2018 roku 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego" nagrodę przyznano Joannie Kulig. "Nasza dziewczynko z Muszynki, jesteśmy z ciebie dumni" − powiedziała Agata Kulesza, odbierając w imieniu Kulig nagrodę. Poza Kulig w kategorii film nominowane były też dwie reżyserki - Agnieszka Smoczyńska („Fuga”) i Olga Chajdas („Nina”).

Pełna lista nagrodzonych Paszportami Polityki:

Krystyna Janda
KREATOR KULTURY
Nagroda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową.

Joanna Kulig
FILM
Za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku.

Marta Górnicka
TEATR
Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów.

Małgorzata Rejmer
LITERATURA
Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji.

Diana Lelonek
SZTUKI WIZUALNE
Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia.

Aleksander Nowak
MUZYKA POWAŻNA
Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.

Dawid Podsiadło
MUZYKA POPULARNA
Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności.

PanGenerator
KULTURA CYFROWA
Za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz