poniedziałek, 7 stycznia 2019

Złote Globy 2019. Nagrody rozdane, są niespodzianki


Po raz 76 rozdano Złote Globy. Najlepszym filmem dramatycznym wybrano „Bohemian Rhapsody”, wśród komedii/musicali wygrał „Green Book”. Nagrody aktorskie otrzymali m.in. Glenn Close, Rami Malek, Olivia Colman i Christian Bale.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznało swoje doroczne Złote Globy, najważniejsze obok Oscarów nagrody filmowe w Hollywood. Ta organizacja licząca około stu osób  (w tym gronie jest reprezentująca nasz kraj, pani Yola Czaderska-Hayek) sprawiła kilka niespodzianek. Główną wydaje się nagroda dla "Bohemian Rhapsody" w kategorii doceniającej dramaty, bowiem wśród pokonanych znalazły się, powszechnie wyżej oceniane, "Narodziny gwiazdy". Bardzo przeciętny "Bohemian Rhapsody" opowiada historię Freddy'ego Mercury'ego i zespołu Queen i na całym świecie film ten cieszył się dużą popularnością, przynosząc ponad 740 milionów dolarów wpływów. Tylko w Polsce film ten obejrzało ponad milion widzów. Grający w filmie główną rolę Rami Malek zdobył Złoty Glob za najlepszą rolę w dramacie i tutaj niespodzianki nie było.

Wśród komedii/musicali zwyciężył faworyzowany "Green Book", który otrzymał w sumie trzy nagrody, także za rolę drugoplanową (Mahershala Ali) i scenariusz. Dwie nagrody zdobyła "Roma", którą doceniono za reżyserię i film zagraniczny, a obie statuetki odebrał Alfonso Cuaron. Wśród pełnometrażowych animacji wygrał "Spider-Man Uniwersum", który pokonał produkcje Disneya.

Glenn Close okazała się lepsza od Lady Gaga i zdobyła swój trzeci Złoty Glob w karierze. Popularna piosenkarka odebrała nagrodę za najlepszą piosenkę i jest to jedyna nagroda dla "Narodzin gwiazdy". Za kreacje w komedii/musicalu doceniono Olivię Colman grającą w "Faworycie" oraz Christiana Bale'a w "Vice". Regina King i Mahershala Ali zdobyli nagrody za role drugoplanowe w filmach kinowych.

W telewizji nie doszło do większych niespodzianek. "Zawód: Amerykanin" na zakończenie swojej produkcji zdobył Złoty Glob dla najlepszego serialu dramatycznego, ale gwiazdy tej produkcji nie otrzymały indywidualnych nagród i musiały uznać wyższość Richarda Maddena ("Bodyguard") i Sandry Oh ("Obsesja Eve").

Legendarny producent telewizyjny Chuck Lorre zdobył swoją pierwszą nagrodę dla komediowej produkcji serialowej. Nie otrzymał jej jednak za "Teorię wielkiego podrywu", ale za "The Kominsky Method", który przygotował dla Netflixa. Grający w tym serialu Michael Douglas zdobył nagrodę dla najlepszego aktora. Wśród aktorek komediowych wygrała Rachel Brosnahan („The Marvelous Mrs. Maisel”). Najlepszy miniserial/film telewizyjny to "Zabójstwo Versace: American Crime Story", który doceniono też za główną rolę Darrena Crissa. Złote Globy otrzymały też znakomite w swoich kreacjach Patricia Arquette za "Ucieczkę z Dannemory" i Patricia Clarkson za "Ostre przedmioty".

Jeff Bridges i Carol Burnett otrzymali nagrody honorujące ich dorobek. Galę Złotych Globów poprowadzili Sandra Oh i Andy Samberg. W ocenie obserwatorów ich duet sprawdził się na scenie bardzo dobrze.

Najwięcej nagród zdobył Netflix, którego produkcje triumfowały w czterech kategoriach, dwóch telewizyjnych ("The Kominsky Method") i dwóch kinowych ("Roma").

Przed rokiem Złoty Glob dla najlepszego dramatu zdobyły "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", a Oscara otrzymał ostatecznie "Kształt wody". Faworyzowanie "Bohemian Rhapsody" w rywalizacji oscarowej wydaje się więc dziś nieco przesadzone. Obie organizacje rządzą się swoimi prawami. W mojej ocenie rywalizacja o Oscara rozegra się pomiędzy "Romą" i "Narodzinami gwiazdy", a w grze są jeszcze tylko "Faworyta" i "Green Book". Po Oscary pewnie zmierzają Olivia Colman i Mahershala Ali, ale mocno w grze są też Rami Malek czy Glenn Close. Sprawa przesądzono wydaje się w kwestii najlepszej piosenki roku, bo "Shallow" to absolutny hit i utwór idealnie skrojony pod nagrody. Cieszy szczególnie Złoty Glob dla animowanego "Spider-Mana", który "utarł nosa" wielkim produkcjom Disneya i w animacji pokazał coś świeżego. Tutaj Akademia może być innego zdania, ale notowania animacji o Spider-Manie rosną każdego dnia.

Złote Globy po raz kolejny nie były transmitowane na żywo w żadnej z polskich stacji, ani na żadnym oficjalnym kanale.

Pełna lista nagrodzonych Złotymi Globami:

NAJLEPSZY FILM - DRAMAT
Bohemian Rhapsody

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM
Glenn Close ("Żona" / „The Wife”)

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM
Rami Malek („Bohemian Rhapsody”)

NAJLEPSZY FILM – MUSICAL LUB KOMEDIA
Green Book

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE – MUSICAL LUB KOMEDIA
Olivia Colman ("Faworyta" / „The Favourite”)

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE – MUSICAL LUB KOMEDIA
Christian Bale („Vice”)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W FILMIE
Regina King ("Gdyby ulica Beale mogła mówić" / „If Beale Street Could Talk”)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W FILMIE
Mahershala Ali („Green Book”)

NAJLEPSZY REŻYSER
Alfonso Cuaron („Roma”)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Peter Farrelly, Nick Vallelonga, Brian Currie („Green Book”)

NAJLEPSZA MUZYKA
Justin Hurwitz ("Pierwszy człowiek" / „First Man”)

NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
„Shallow” ("Narodziny gwiazdy" / „A Star Is Born”)

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
Spider-Man: Into the Spider-Verse / Spider-Man Uniwersum

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
Roma (Meksyk)

TELEWIZJA

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY
The Americans / Zawód: Amerykanin

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Sandra Oh ("Obsesja Eve" / „Killing Eve”)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Richard Madden („Bodyguard”)

NAJLEPSZY SERIAL – KOMEDIA LUB MUSICAL
The Kominsky Method (Netflix)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU – MUSICAL LUB KOMEDIA
Rachel Brosnahan („The Marvelous Mrs. Maisel”)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU – MUSICAL LUB KOMEDIA
Michael Douglas („The Kominsky Method”)

NAJLEPSZY SERIAL LUB FILM LIMITOWANY
Zabójstwo Versace: American Crime Story / The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM
Darren Criss („The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM
Patricia Arquette ("Ucieczka z Dannemory" / „Escape at Dannemora”)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU - SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Patricia Clarkson ("Ostre przedmioty" / „Sharp Objects”)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU - SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Ben Whishaw ("Skandal w angielskim stylu" / „A Very English Scandal”)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz