środa, 21 września 2016

811 pomysłów na filmy o historii Polski

Animowana historia Polski
Z wielkim zainteresowaniem spotkał się konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na scenariusz filmów fabularnych o historii Polski. Do Narodowego Centrum Kultury wpłynęło 811 wniosków. Specjalna komisja wyłoni teraz 50 z nich i będzie dalej z nimi pracowała.

Pozwolę sobie zacytować najważniejsze informacje z depeszy PAP, która temat ten opisała, a potem mój krótki komentarz.

- 12 września zakończył nabór wniosków, a obecnie trwa czytanie, ocena i selekcja projektów
- według wstępnej oceny, poziom nadesłanych prac jest wysoki
- pomysły na scenariusze filmowe dotyczą wszystkich epok historii Polski
- autorzy przedstawiają nieznanych dotąd szeroko polskich bohaterów, jak również historie grup i warstw społecznych
- zgodnie z procedurami w pierwszym etapie wyłonionych zostanie do 50 projektów, a ich twórcy otrzymają stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na stworzenie treatmentu scenariusza filmu
- w drugim etapie konkursu, spośród stworzonych treatmentów wyłonionych zostanie do 5 stypendystów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 50 tys. zł brutto z przeznaczeniem na stworzenie, w oparciu o przedstawiony wcześniej treatment, pełnego scenariusza filmu.
- decyzja o przyznaniu stypendium w pierwszym etapie konkursu zapadnie w terminie do 21 października 2016 r., w drugim etapie - do 20 grudnia 2016 r.

I jeszcze przypomnienie. Konkurs skierowany jest do wszystkich, nie tylko do filmowców. Tematyka scenariusza - zgodnie z regulaminem konkursu - powinna dotyczyć "istotnych wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków". W konkursie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tego, który fragment historii Polski ma być tematem filmu. Nie przyjęto też z góry żadnych ograniczeń formalnych - efektem konkursu może być zarówno scenariusz kameralnego filmu, jak i wielka produkcja.

W jury konkursu pod przewodnictwem scenarzysty Jarosława Sokoła zasiądą: Piotr Gociek - publicysta, scenarzysta, prof. Wojciech Roszkowski - profesor historii, Remigiusz Włast-Matuszak - publicysta, Dariusz Wieromiejczyk - producent filmowy, Mateusz Werner z Narodowego Centrum Kultury, Rafał Wieczyński - reżyser, Piotr Dzięcioł - producent filmowy, Joanna Kos-Krauze - reżyserka oraz Wojciech Tomczyk - scenarzysta, literat.

***

811 projektów?! To tyle jest pomysłów na film o historii Polski? Ja rozumiem, że ten pierwszy etap jest tak bardzo otwarty, że każdy może wymyślić na co ma ochotę, a później spróbuje przelać to na papier. Z zainteresowaniem czekam na wynik I etapu, by przekonać się w jakim kierunku powędrują docenione projekty. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz