piątek, 30 września 2016

Polskie kino nieme docenione


Nieme polskie filmy zostaną po raz pierwszy w historii zaprezentowane w trakcie prestiżowych Dni Kina Niemego w Pordenone. Część produkcji zostanie wyświetlona z taśmy filmowej w standardach obowiązujących w kinach okresu niemego, co z pewnością będzie wielką wartością dla zgromadzonej na festiwalu publiczności.

Nie mogę się oprzeć publikacji informacji na stronie Filmoteki Narodowej, bo to moim zdaniem znaczące wyróżnienie dla polskiej kinematografii. W tekście czytam m.in.:

Le Giornate del Cinema Muto to największy na świecie festiwal kina niemego odbywający się rokrocznie od 1982 roku we włoskim miasteczku Pordenone, położonym na północ od Wenecji. Magazyn „Variety” zaliczył festiwal do 50 najważniejszych wydarzeń filmowych świata. Między 1 a 8 października 2016 roku odbędzie się jubileuszowa 35. edycja Le Giornate del Cinema Muto.

W czasie kilku festiwalowych dni w trzech salach nowoczesnego Teatro Comunale Giuseppe Verdi prezentowane jest kilkaset filmów niemych z całego świata. Projekcjom towarzyszą rozmaite wydarzenia okołofilmowe. Organizowane jest m.in. Collegium – niekonwencjonalny eksperyment badawczy. Jest to rodzaj spotkania 12 wybranych wcześniej adeptów z grupą ekspertów, a jego celem jest omówienie historii filmów niemych oraz rozmaitych technik ich konserwacji. Sesje otwarte są dla wszystkich uczestników festiwalu, a dzięki obecności najlepszych ekspertów w dziedzinie historii kina – akademików, historyków, archiwistów, konserwatorów, kuratorów, krytyków oraz szerokiego grona entuzjastów – jest to doskonała przestrzeń dla zdobywania wiedzy i interesującej dyskusji o kinie. W 1986 roku ustanowiono także międzynarodową nagrodę – od 1989 roku: Nagrodę im. Jeana Mitry – przyznawaną corocznie w ramach festiwalu osobom lub instytucjom w uznaniu ich zasług w dziedzinie zachowania, interpretowania i promowania kina niemego.

Tegoroczna edycja Le Giornate del Cinema Muto jest tym bardziej interesująca, że po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną zaprezentowane filmy produkcji polskiej. Projekcje Filmoteki Narodowej zostaną ujęte w ramy specjalnego programu polskiego, na jaki złoży się pięć filmów fabularnych: „Zew Morza” (1927) i odnaleziony w Belgii w 1997 roku „Mocny człowiek” (1929) Henryka Szaro, „Pan Tadeusz” (1928) i „Janko Muzykant” (1930) Ryszarda Ordyńskiego oraz prawdziwa perła polskiej kinematografii – odnaleziony w 2003 roku w Niemczech film Aleksandra Hertza „Ludzie bez jutra” (1919). W filmach tych swoje pierwsze kroki stawiały gwiazdy tak wielkiego formatu, jak Adolf Dymsza, Maria Malicka, Józef Węgrzyn czy Nora Ney. Polski program urozmaicą także bardzo zróżnicowane tematycznie filmy dokumentalne i kroniki filmowe z początku XX wieku. Będą to: „Obchody 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” (1910), „Pożar w zapałczarni” (1913), „Pobyt prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego w Krakowie” (1923), „Do Paryża na Harleyu” (1924), „Jubileusz 3-lecia klubu sportowego Victoria w Częstochowie” (1925), „Kraków” (1927-1929), „Animacja. Czołówka Kroniki Filmowej” (1929), „Zza kulis dźwiękowców polskich” (1930), „Z dziedziny sportu strażackiego” (1930), „Karykatury Jotesa” (1930), „Lekki kajak składany” (1930), „Amerykanizacja stolicy” (1931-1932). Część produkcji zostanie wyświetlona z taśmy filmowej w standardach obowiązujących w kinach okresu niemego, co z pewnością będzie wielką wartością dla zgromadzonej na festiwalu publiczności.

Więcej informacji: www.cinetecadelfriuli.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz