środa, 28 września 2016

OFICJALNIE! „Powidoki” do Oscara


Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiej kinematografii zadecydowała o wystawieniu filmu „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy do rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wybór komisji nie był jednomyślny, a największym kontrkandydatem była „Ostatnia rodzina”.

Komisja Oscarowa obradująca w składzie: Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Katarzyna Mazurkiewicz, Magdalena Sroka, Paweł Mykietyn, Ola Maślik, Anna Biedrzycka-Sheppard, Jacek Bromski i Jakub Duszyński zadecydowała o wyborze „Powidoków”, ale nie była to jednomyślna decyzja. W uzasadnieniu przeczytać można:

"Po długiej i interesującej dyskusji, większością głosów, przy akceptacji odmiennego wyboru niektórych członków, Komisja Oscarowa wybrała film »Powidoki« Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara.

Film »Powidoki« ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

Andrzej Wajda zawsze w sposób szczególny odnosił się do bohaterów i ich osobistych historii. Stawiając człowieka w centrum swojego zainteresowania, nie uchyla się od wnikliwej analizy jego złożonych relacji z często brutalnie ingerującym w życie jednostki światem. Dziś warto docenić tych, którzy konsekwentnie i z wielką odpowiedzialnością potrafią pokazać los ludzki w jego indywidualnym, intymnym wymiarze, ale i w konfrontacji z niosącą zagrożenia rzeczywistością.

Andrzej Wajda jest twórcą niezwykle cenionym wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za całokształt twórczości, którego filmy były czterokrotnie nominowane w kategorii »Najlepszy Film Nieanglojęzyczny«. Wielkimi atutami »Powidoków« są zdjęcia Pawła Edelmana i kreacja Bogusława Lindy w roli Władysława Strzemińskiego. W naszej ocenie film »Powidoki« Andrzeja Wajdy będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej".

***

Wybór filmu „Powidoki” budzić może mieszane uczucia, sam stawiałem bardziej na „Ostatnią rodzinę”. Pamiętać jednak należy, że pozycja Andrzeja Wajdy poza granicami naszego kraju wciąż jest bardzo solidna, a przyjęcie na festiwalu w Toronto „Powidoków” było bardzo ciepłe i wskazywało na spore zainteresowanie zagranicznych obserwatorów. Choć historia Władysława Strzemińskiego może wydać się niezrozumiała dla zagranicznego odbiorcy, to trzeba pamiętać, że przez tę postać Wajda ukazuje losy artysty zniewolonego/zniszczonego przez władzę pod każdą szerokością geograficzną, a aktualny wydźwięk filmu jest bardzo czytelny.

Czy Hollywood pozna się na filmie naszego mistrza? Wiele zależy od sposobu dotarcia do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, a w szczególności do ludzi zasiadający w komisji, która decyduje o wyborze tytułów do skróconej listy oscarowej. Ta będzie znana 17 stycznia 2017 roku. Przed „Powidokami” więc spora międzynarodowa praca, film zapraszany jest na znaczące festiwale i miejmy nadzieję, że po ogłoszeniu decyzji komisji oscarowej, zainteresowanie filmem wzrośnie. Potrzebny jest bowiem spory szum dotyczący „Powidoków”, by przedarły się one do świadomości zagranicznych odbiorców (agentem sprzedaży filmu jest agencja Films Boutique).


HISTORIA

W ostatnich latach w rywalizacji o Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny reprezentowały nasz kraj:

2006: „Z odzysku” reż. Sławomir Fabicki
2007: „Katyń” reż. Andrzej Wajda [NOMINACJA]
2008: „Sztuczki” reż. Andrzej Jakimowski
2009: „Rewers” reż. Borys Lankosz
2010: „Wszystko co kocham” reż. Jacek Borcuch
2011: „W ciemności” reż. Agnieszka Holland [NOMINACJA]
2012: „80 milionów” reż. Waldemar Krzystek
2013: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” reż. Andrzej Wajda
2014: „Ida” reż. Paweł Pawlikowski [OSCAR]
2015: „11 minut” reż. Jerzy Skolimowski

Polska kinematografia otrzymała w sumie 10 nominacji do Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. W kolejności były to:
1963: „Nóż w wodzie” reż. Roman Polański
1966: „Faraon” reż. Jerzy Kawalerowicz
1974: „Potop” reż. Jerzy Hoffman
1975: „Ziemia obiecana” reż. Andrzej Wajda
1976: „Noce i dnie” reż. Jerzy Antczak
1979: „Panny z Wilka” reż. Andrzej Wajda
1981: „Człowiek z żelaza” reż. Andrzej Wajda
2007: „Katyń” reż. Andrzej Wajda
2011: „W ciemności” reż. Agnieszka Holland
2014: „Ida” reż. Paweł Pawlikowski [OSCAR!]

OSCARY 2017

W tym roku wiele krajów już zgłosiło swoich kandydatów. Są tutaj m.in.: „Śmierć w Sarajewie” Danisa Tanovica (Bośnia i Herzegowina), „Koniec świata” Xaviera Dolana (Kanada), „Land of Mine” Martina Zandvlieta (Dania), „Zagubieni” Petra Zelenki (Czechy), „Toni Erdmann” Maren Ade (Niemcy), „Ma’ Rosa” Brillante Mondozy (Filipiny), „Sieranevada” Cristiego Puiu (Rumunia), „Julieta” Pedro Almodovara (Hiszpania), „Elle” (Francja), „Fuocoammare. Ogień na morzu” (Włochy).

Termin zgłaszania kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny upływa 3 października. 17 stycznia 2017 poznamy skróconą listę kandydatów, 24 stycznia ogłoszone zostaną nominacje, a 26 lutego odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz