piątek, 29 maja 2020

Goście 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Na jubileuszowej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie może zabraknąć wyjątkowych gości. Pojawią się znakomici bohaterowie i twórcy, laureaci z poprzednich lat, konkursowe filmy ocenią m.in. Łukasz Żal, Jan Komasa i Magdalena Łazarkiewicz, specjalny koncert zagra duet Kukurba&Słowiński, a galę zakończenia poprowadzi Maciej Stuhr.

Nagroda Smok Smoków dla Pétera Forgácsa

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 24, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. W tym roku otrzyma ją Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny.

2 czerwca odbędzie się transmisja wieczoru Smoka Smoków, podczas której laudację wygłosi Przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej prof. Tadeusz Lubelski. W programie Festiwalu, w ramach retrospektywy, znajdzie się wiele szczególnych dzieł artysty m.in. „Exodus przez Dunaj”, “„Imigrancki blues – amerykański sen” czy “Miss Universe 1929”. (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1424/)

Spotkania z twórcami i bohaterami

W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań z gośćmi! W uroczystym rozpoczęciu 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Odbędzie się także pokaz ich krótkometrażowych filmów z 1961 roku.
(https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1327/)

Po seansach online tradycyjnie będą miały miejsce spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.

Codziennie od niedzieli do piątku o godzinie 10.00 rano będą się odbywały Krytyczne poranki - rozmowy twórców i jurorów z krytykami filmowymi na tematy związane z kinem, ale i wychodzące poza wyłącznie filmowe rozważania. Ponadto w programie dwie debaty organizowane we współpracy z Tygodnikiem Powszechnym.

Po seansie filmu "xABo: Ksiądz Boniecki" Aleksandry Potoczek, 5 czerwca odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserką oraz autorem zdjęć Adamem Palentą. Spotkanie poprowadzi dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Anita Piotrowska.

Spotkanie z Adamem Bonieckim | piątek, 5 czerwca, godz. 19.15 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1484/)

W debacie wokół poruszającego filmu dokumentalnego „Autoportret” w reż. Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina udział wezmą Joanna Pawlik, artystka sztuk wizualnych i Cezary Żechowski, psychiatra i psychoterapeuta, a poprowadzą ją Monika Ochędowska i Marta Filipiuk-Michniewicz.

Patrzenie i współczucie. Debata "Tygodnika Powszechnego" po projekcji filmu "Autoportret" | wtorek, 2 czerwca, godz. 19.30 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1511/)

Najlepsi wybiorą najlepszych

Na czele jury konkursu dokumentalnego stanie w tym roku jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć, dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Towarzyszyć mu będą: Renata Santoro, Tod Lending, Eva Mulvad, Martin Horyna. Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest Jan Komasa – reżyser nominowany do Oscara za film „Boże Ciało”. Wraz z nim filmy ocenią: Marko Škop, Dekel Berenson, Paola Orlić, Csilla Kato. Obradom jury DocFilmMusic przewodniczyć będzie Stephen Nomura Schible – koproducent nagrodzonego Oscarem filmu „Między słowami” (2013) Sofii Coppoli. W składzie jury muzycznego znaleźli się także: Rachel Leah Jones i Leszek Możdżer. Przewodniczącą jury konkursu polskiego będzie reżyserka Magdalena Łazarkiewicz. Pozostali członkowie jury polskiego to Joanna Szymańska, Elwira Niewiera, Izabela Plucińska, Paweł Dyllus.

Aktorzy i bohaterowie

W filmach uznanych oraz debiutujących polskich twórców filmów krótkometrażowych wystąpili znakomici aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in. Katarzyna Herman, Krzysztof Materna (“Kamień”, reż. Bartosz Kozera), Małgorzata Gorol, Małgorzata Foremniak, a także... Popek!, (“Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska), Bartłomiej Topa (“Noamia”, reż. Antonio Galdamez), Jan Frycz, Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior (“Alicja i żabka”, reż. Olga Bołądź).

W filmach dokumentalnych opowieści o takich postaciach jak wspomniany już ksiądz Adam Boniecki, a także August Zamoyski w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz “Guczo. Notatki z życia”, czy zbiorowy portret mieszkańców legendarnego domu literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie (“Dom Literatów czyli kartoteka zebrana”, reż. Marek Gajczak). Maria Stachurska w filmie “Położna” opowiada historię swojej krewnej Stanisławy Leszczyńskiej, która trafiła do obozu w Auschwitz, gdzie odebrała 3 tysiące porodów.

KFF Industry

Jak co roku, prawie 1000 akredytowanych gości weźmie udział w wydarzeniach branżowych, w ramach platformy KFF Industry. Wirtualnie odwiedzi Kraków aż 150 przedstawicieli festiwali z całego świata w tym programerzy i dyrektorzy takich wydarzeń jak Berlinale (Sergio Fant, Anna Henckel-Donnersmarck), Festiwalu Filmowego w Cannes (Wim Vanacker), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Enrico Vannucci), Sundance (Ania Trzebiatowska, Mike Plant), Hot Docs (Shane Smith) czy IDFA w Amsterdamie (Joost Daamen). Pojawią się przedstawiciele filmowych organizacji z niemal wszystkich kontynentów: Europy, obu Ameryk, Azji, Australii, a nawet Antarktydy!

W wydarzeniach dla profesjonalistów zapowiedziało swój udział ponad 50 najważniejszych agentów sprzedaży i dystrybutorów z całego świata, co czyni KFF Industry jednym z najważniejszych branżowych wydarzeń w świecie filmu. Więcej o wydarzeniach branżowych: https://www.krakowfilmfestival.pl/industry/kff-industry/

Koncert

Poza oglądaniem, zachęcamy również do słuchania, a będzie ku temu doskonała okazja. Z okazji okrągłego jubileuszu zagra specjalnie dla nas Kukurba&Słowiński Project! Tomasz Kukurba, artysta znany w Polsce i w świecie, frontman zespołu Kroke, altowiolista, autor charakterystycznych wokaliz, postanowił połączyć siły ze Stanisławem Słowińskim – jednym z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – i zbudować program stanowiący fuzję dwóch niezwykle barwnych i różnorodnych muzycznych światów.

Noc na Kazimierzu online | środa, 3 czerwca, godzina 21:00 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1512/)

Gala zamknięcia

Ogłoszenie nagród 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie transmitowane online w sobotę wieczorem. Ceremonię poprowadzi Maciej Stuhr, który występował już w roli gospodarza gali festiwalu w Krakowie, ale będzie to jego konferansjerski debiut online.

Gala nagród | sobota, 6 czerwca 19:00 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1421/)

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl 

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020 [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz