wtorek, 7 kwietnia 2015

[KRAJ] Będą wszystkie wydania "Filmu" w cyfrowej wersji


W internecie można będzie znaleźć wkrótce przeniesione do cyfrowej postaci wydania "Filmu" – dwutygodnika, tygodnika i miesięcznika, którego dziś już nie ma. Będzie to prawdziwa skarbnica wiedzy, dla osób chcących sięgnąć do archiwalnych wydań tego znaczącego wydawnictwa w historii naszej przestrzeni filmowej.

Cyfrowe wersje "Filmu" znaleźć można na stronie www.filmopedia.pl Projekt jest w trakcie prac i na razie nie ma jeszcze wszystkich wydań, ale zapewne to tylko kwestia czasu. Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansował przygotowanie cyfrowych wydań "Filmu".

O przedsięwzięciu tak piszą jego twórcy: Projekt Filmopedia powstał z konstatacji faktu, iż archiwalne numery „Filmu” stanowią szczególną spuściznę narodową. Założeniem projektu jest prezentacja wszystkich numerów w niezmienionej, oryginalnej formie. Cyfrowa wersja konkretnych wydań w wysokiej jakości pozwoli na kontakt z żywą materią magazynu.

Na razie poruszanie po poszczególnych latach "Filmu" nie należy do ułatwionych. Nie ma prostej segregacji poszczególnych okresów, co utrudnia wędrowanie przez historię tego wydawnictwa. Na razie główne źródło nawigacji stanowi wyszukiwarka, dzięki której znaleźć można interesujące czytelnika tematy. (dzięki Paweł Pązik za "cynk")