piątek, 10 kwietnia 2015

[KRAJ] Film o Polańskim dowodem w sądzie


Film dokumentalny "Roman Polański: Ścigany i pożądany" będzie dowodem w sprawie sądowej o ekstradycję reżysera do USA. Rozprawa taka ma miejsce w sądzie w Krakowie.

Pełnomocnik Polańskiego dowodzi, że zawarte w filmie wypowiedzi są istotne dla rozstrzygnięcia zasadności wniosku ekstradycyjnego, który wystosowany został do polskich władz. Film dowodzić ma m.in., że pobyt artysty w więzieniu w Chino w Kalifornii był równoznaczny z odbyciem przez niego kary za przestępstwo, którego się dopuścił. Prokuratura dowodziła, że film przedstawia subiektywną wersję tej historii.

Te i inne dowody przedstawione przez pełnomocników Polańskiego dowodzić mają, że w sprawie karnej w USA popełniono szereg uchybień, a sam artysta odpokutował już dawne przewinienia.

Następna rozprawa odbędzie się w maju i na niej sąd obejrzy wspomniany film. Polański ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości za uprawianie seksu z nieletnią Samanthą Geimer. Krakowska prokuratura, która rozpatrywała wniosek Amerykanów, wystąpiła do sądu o zgodę na ekstradycję Romana Polańskiego.