środa, 8 kwietnia 2015

Obejrzane. KWIECIEŃ 2015

Listę tę tworzę dla własnego użytku, ale jeżeli kogoś to interesuje to proszę bardzo... Jest ona na bieżąco aktualizowana.

Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło
Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen

Podsumowanie miesiąca/Najlepsze filmy:

1. Citizenfour
2. Jurek
3. A Girl Walks Home Alone at Night

Wyróżnienie specjalne: Fineasz i Ferb: Gwiezdne wojny

Podsumowanie miesiąca/Najlepsze seriale:

1. Bosch
2. Dolina Krzemowa 1
3. Better Call Soul
4. Wikingowie 3


Ostatnio obejrzany film/serial:
Wcześniej obejrzane filmy/seriale:

Kurt Cobain: Montage of Heck 7/10
Porządna robota dokumentalna HBO. Wielkim fanem Nirvany nigdy nie byłem, ale historia jest powszechnie znana. Tutaj wyciągnięto sporo archiwalnych materiałów, wypowiada się rodzina. Przez cały ten film przemawia taka smutna myśl, że utalentowany chłopak nieco spieprzył całą sprawę i jeszcze zwyczajnie uciekł przed życiem. A jednak widać tutaj geniusz Cobaina i to, że całe to zamieszanie go przygniotło. Smutna historia.

Nocny pościg (Run All Night) 6/10

W swojej kategorii znakomite. Jest napięcie, świetni bohaterowie, ciekawy konflikt. Szkoda niestety, że scenariusz jest do bólu przewidywalny, a przez to film nie może się wnieść wyżej. Co by zaszkodziło nieco zaskoczyć? Generalnie dobre filmidło wśród sensacji i Liam Neeson ciągle daje radę.

System (Child 44) 4/10
Jakie to niepotrzebnie przekombinowne i bez napięcia. Najlepsza w tym filmie jest wybuchająca Agnieszka Grochowska, ale to tylko sekundy.

A Hard Day's Night 6/10
Klasyk z udziałem The Beatles. Dla mnie premierowy seans w kinie. W dodatku wersji odrestaurowanej, która powstała przed rokiem z okazji 50 lat filmu. Reżysersko i scenariuszowo jest to mało przekonujące, a nawet pod wieloma względami nieudolne. Za to młodzi wykonawcy i ich muzyka oraz całe to zamieszanie z nimi związane prezentuje się świetnie. To ciągle działa na fana tej muzycznej legendy.

[Serial] Wikingowie. Sezon 3 7/10
Nieznacznie słabszy od znakomitych dwóch poprzednich sezonów. Szczególnie epizody z Anglii niepotrzebnie się przeciągały, ale przecież w ten sposób budowana jest historia, którą zobaczymy w kolejnym sezonie. Paryż też nieco rozczarował, choć końcówka sezonu zwiastuje ważne wydarzenia i ciekawy konflikt.

Top Five 7/10
Chris Rock rozprawia się ze swoim środowiskiem i swoją karierą. Robi to ciekawie przedstawiając kilka trafnych spojrzeń na współczesnych twórców, kino, to całe szaleństwo i miejsce artysty w tym zepsutym świecie (a nawet krytyków). Nie jest to jednak komedia w pełni tego słowa znaczeniu, bo więcej tutaj żalu i smutku niż klasycznego sytuacyjnego humoru. Brawa za epizody świetnych czarnoskórych (i nie tylko) aktorów.

[Serial] Bosch 8/10
Świetna przez wszystkie 10 odcinków produkcja sensacyjna, z jednym tylko wątkiem, ale ciekawym poruszaniem się pomiędzy losami różnych ludzi. Pojedynek niepokornego gliniarza i seryjnego mordercy. Gdzieś podskórnie trochę "Siedem", ale nie taka forma realizacji.

Jurek 7,5/10
Udany film dokumentalny o najsłynniejszym polskim himalaiście. Najlepszy w momentach największych tragedii, które opisuje. Świetny materiał dokumentalny. Mój temat więc nie potrafię bez dystansu ocenić. Ogląda się świetnie, bo bohater to wielka historia i duma. Bardzo dobrze nakręcony, widać wysiłek, pracę, podróże twórcy za potrzebnymi zdjęciami. Pozazdrościć.

Citizenfour 8,5/10
Wstrząsający! Historia Edwarda Snowdena śledzona od samego początku rozwój wydarzeń dotyczących jego sprawy. A JEGO sprawa dotyczy nas wszystkich, ma wymiar tragiczny i bardzo niepokojący. Ten film wymaga gruntownej analizy, ale po takim seansie inaczej patrzy się na swój telefon czy komputer. BOMBA - i już NSA ma mnie namierzonego. Pozdrawiam panów! Mam nadzieję, że przesadzam, ale obraz inwigilacji i kłamstw na szczeblach władzy (KAŻDEJ) jest przerażający. Co ciekawe ten dokument nie został nakręcony jakoś specjalnie finezyjnie od strony technicznej, skupia się na człowieku i jego sprawie, opowiada skromnym obrazem i montażem. Snowden jest idealistą, nie znajdziecie go na co dzień w mediach (jak Juliana Assange'a), nie robi kariery, miał szczytny cel, kiedy decydował się ujawnić nadużycia władzy. Po tym film naprawdę inaczej patrzy się na świat wokół. Znamienny jest tutaj Oscar dla filmu, bowiem po stronie sprawy i człowieka opowiedziało się Hollywood, które przecież z władzą ma liczne relacje. Czy po takim filmie przywódcy świata mogą spać spokojnie? Jak będą odpowiadać na stawiane im zarzuty i dowody? Jak będzie wyglądał rozwój wypadków dotyczących tej historii i tych ludzi? Sprawa jest w toku.

[Serial] Fortitude 6/10
Wkurzająca produkcja, które nie wiadomo czym chce być. Czymś z pogranicza SF czy sensacyjną produkcją? Kombinują i miotają się strasznie aby tylko widza zainteresować czymś "nowym". Więcej tutaj zasłony dymnej niż dobrego i trzymającego w napięciu dramatu. Jedynym i głównym plusem jest tutaj miejsce - daleka północ, piękne lodowce, kraina niedźwiedzi polarnych. Nie czekam na drugi sezon.

[Serial] Dolina Krzemowa. Sezon 1 8/10
Niespodziewanie znakomity serial wyśmiewający świat komputerowych geniuszy, programistycznych guru i wielkich korporacji internetowych. Kapitalne obserwacje, ciekawy humor, inni bohaterowie. Świetni, celnie i na temat. 

Wada ukryta (Inherent Vice) 6/10
To mogło być wielkie kino i przez pierwszą godzinę takim było. A potem Paul Thomas Anderson zaczął smucić, zwolnił tempo i stał się artystą - jakiego w nim nie lubię. Film stracił impet, zaczął niepotrzebnie popadać w jakiś ponury nastrój, nagromadzone wątki i historie przestały ze sobą współgrać. Szkoda, bo epoka początku lat 70-tych odwzorowana została perfekcyjnie. Nawiązania do najważniejszych wydarzeń i kulturowe odniesienia są bardzo czytelne i bawią a ich poszukiwania sprawiają dużą frajdę. W dodatku miejsca, kostiumy, wczuwający się w klimat aktorzy, świetna muzyka, obraz - wszystko działa. Niestety całość po seansie pozostawia niedosyt. Od takie mistrza wymaga się najwięcej.

9 mil (El Nino) 5/10
To nie jest kino sensacyjne, jak to zapowiadano. To historia chłopaka uwikłanego w przestępczą działalność i oczywiście obowiązkowo wątek miłosny. Obiecujący początek filmu, fajna intryga, ale ostatecznie rozczarowanie. Akcja sprowadza się do walki helikoptera z szybką łodzią motorową i tak kilka razy. Za mało, by wciągnąć i trzymać przez ponad 2 godziny.

A Girl Walks Home Alone at Night 7/10
Jeden z piękniej wystylizowanych filmów ostatnich czasów. Kino niezależne i czarno-białe, a opowiadające o dziewczynie będącej wampirem w Iranie - miejsce egzotyczne i przez to pociągające. Bardzo stylowe i na swój sposób piękne. Całości brakuje jednak mocy, podobnej do tej, która była udziałem szwedzkiego "Pozwól mi wejść".

Focus 4/10
Jakby zabrakło pomysłów i siły na realizację "Żądła XXI wieku". Bo przecież widać po pierwszej połowie filmu, że był potencjał i świetnie się to rozkręcało. Producenci nie doczytali scenariusza do końca. Nie rozumiem sensu kręcenia tak marnej rozrywki.

Fineasz i Ferb: Gwiezdne wojny 8/10
Dla wielbicieli "Gwiezdnych wojen" pozycja znakomita, a te wszystkie odniesienia i nawiązania trafiają idealnie w punkt całej Sagi. W dodatku serialowy "Fineasz i Ferb" to też udana produkcja. Świetne połączenie obu tematów. Bawiłem się znakomicie, jak rzadko ostatnio.

Dom (House) 5/10
Nie moja bajka, to na pewno. To po prostu kolejna ta sama historia, tylko w nieco innym opakowaniu. Tutaj nowością są zabawni i dziwni kosmici, którzy na naszej planecie robią spore zamieszanie. Cóż, takie "Lilo i Stitch" raz jeszcze. Nie kupuję, bo przewidywalne do bólu, bez finezyjnego scenariusza, bez świeżego spojrzenia, a przede wszystkim prawie w ogóle nie zabawne. Ale dzieciaki bawiły się znakomicie.

Szybcy i wściekli 7 6/10
Od razu wyjaśnijmy sobie. To nie moje kino rozrywkowe. Za to na pewno muszę docenić film za tempo, atrakcje, kaskaderskie popisy, wielkie bijatyki, twardzieli i laski. Taka mieszanina znana z poprzednich części. Tutaj całość podszyta tragiczną śmiercią Paula Walkera. Ogląda się dobrze, ale na pewno lepiej odbierany film będzie przez ludzi w pewnym (młodszym) wieku lub z bardzo swobodnym podejściem do takiego kina. Mnie nie rusza, bo nie ma tutaj niczego zaskakującego, fabuła jest pretekstowa, a całość zrobiona dla wizualnych popisów fajnych aktorów.

Gracz (Gambler) 5/10
Atrakcja filmu sprowadza się do finałowych 15 minut i rozgrywki bohatera, która wyciągnąć ma go z kłopotów. Koniec końców wszystko to robi z miłości. Pozostałe 1,5 godziny to miotanie się nałogowego hazardzisty i niezrozumiałe dla mnie postępowanie prowadzące do destrukcji. Strasznie to zepsuty materiał, a sam film po dobrym początku w środku nie oferuje niczego ciekawego. Nie wiem też, czym to miało być - dramatem o problemach, czy kinem lżejszym o pokonaniu systemu.

[Serial] Better Call Saul. Sezon 1 7/10
Spin-off "Breaking Bad" i w dodatku udany. Świetny Bob Odenkirk jest tutaj mistrzem, a oglądanie go to prawdziwa rozkosz - bo aktorem jest znakomitym. Serial prowadzi nas w znanym kierunku. Lubię poszukiwać ślady po "Breaking Bad", lubię poznawać postać Jimmy'ego i patrzeć jak się rozwija. Dobry serial wyszedł, z dobrą perspektywą na przyszłość, bo przecież w finale 1. sezonu Jimmy podjął kluczową decyzję dla swojego przyszłego życia. Dobrze to wygląda...

Zabić Jezusa 5/10
Produkcja Ridleya Scotta. Na pewno świetną ma scenografię, kostiumy i tło. Całość wałkowana na wiele sposobów, więc ten najnowszy nie robi większego wrażenia. Taki the best of. Dla mnie mało i nudno, za szybko i zbyt wybiórczo.

Miłość od pierwszego uderzenia 6/10
Jeszcze jedna opowieść o miłości dwójki młodych ludzi. Inne jest nieco środowisko i tło, w którym rozgrywa się historia, ale poza tym nic nowego. Trzeba jednak przyznać, że całość ogląda się dobrze, bo bohaterowie są ciekawi, a ich podejście do życia ciekawe.