wtorek, 7 kwietnia 2015

[KRAJ] "Star Wars: Rogue One" - polska data premiery


I choć to jeszcze bardzo odległy termin premiery, to postanowiłem go upublicznić. Z jednego, jakże świątecznego powodu. Data premiery pierwszego spin-offu "Gwiezdnych wojen" będzie dla wielu znakomitym prezentem gwiazdkowym.

"Rogue One" będzie miał swoją amerykańską premierę 16 grudnia 2016 roku. W Polsce, inaczej niż ma to miejsce w tym roku z "Przebudzeniem Mocy", film trafi do kin jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Przynajmniej na razie taka data funkcjonuje w zapowiedziach polskiego oddziału Disneya.

"Rogue One" w polskich kinach od 23 grudnia 2016 roku.

I co nam mówi ta data? Na pewno to, że studio Disneya nie boi się rzucić wyzwanie ogólnej tradycji, która nakazuje wstrzemięźliwość w sprawie wprowadzania dużych hollywoodzkich filmów, przed świętem tak ważnym dla rodaków. Można założyć, że kolejne "Gwiezdne wojny" będą po prostu wielkim i mocno wypromowanym filmem, a widzowie nie zważając na nic tłumnie stawią się w kinach. Z drugiej strony film przeznaczony jest głównie dla mniejszych i większych chłopców (+ córki w wieku nastoletnim) więc rodzinny podział wydaje się tym bardziej czytelny. Panowie z dzieciakami do kin, a panie do garów…

Zastanawia mnie jednak to, że data premiery odbiega od tej amerykańskiej. Skoro zdecydowano się w Polsce wprowadzić film przed świętami, to dlaczego tylko jeden dzień wcześniej, a nie tydzień wcześniej? Zapewne trochę z powodu świątecznego zamieszania, które około 16 grudnia przyjmie monstrualny charakter, a około 23 grudnia będzie już tylko okresem ściśle przygotowawczym do wielkiego finału.