piątek, 3 kwietnia 2015

Zmarli Barbara Sass i Manoel de Oliveira


2 kwietnia w wieku 106 lat zmarł Manoel de Oliveira, najstarszy aktywnie pracujący reżyser na świecie. Zmarła też polska reżyserka Barbara Sass.

Mimo zaawansowanego wieku portugalski reżyser kręcił filmy do końca swojego życia. Zmarł z powodu zatrzymania pracy serca. Twórca zadebiutował już w 1931 roku, kiedy nakręcił film dokumentalny. W 1942 roku powstała jego pierwsza fabuła, nakręcona w neorealistycznym stylu "Aniki Bobo". Zniechęcony przez krytykę zaprzestał wykonywania zawodu przez lata i w tym czasie zajmował się biznesem. Do kina powrócił w 1964 roku i ponownie zrealizował film dokumentalny. Jednak uznanie przyszło znacznie później, bowiem na twórcę cenionego przez widzów, krytykę i świat zapracował po 70-tce. Jest autorem takich filmów, jak m.in.: "Ruchome obrazy", "Zawsze piękna", "Dziwny przypadek Angeliki".

Barbara Sass zmarła w wieku 78 lat. Była autorką takich filmów, jak m.in. "Krzyk" i "Pokuszenie". Wbrew wielu ocenom bardzo ceniłem jej ostatni film "W imieniu diabła", w którym dostrzegałem wiele ciekawych elementów kina grozy.