wtorek, 14 kwietnia 2015

[KRAJ] "Taxi" Panahiego w polskich kinach

Jafar Panahi w filmie "Taxi"
22 maja firma Solopan wprowadzi do kin w Polsce film "Taxi" w reżyserii Jafara Panahiego. To tegoroczny laureat Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Film otworzy 1 maja festiwal PKO Off Camera w Krakowie.

Jafar Panahi od lat stoi w opozycji do władz Iranu, które represjonują jego osobę. Choć ma zakaz wykonywania zawodu do świata docierają jego kolejne przedsięwzięcia. Najnowsze wygrało tegoroczny festiwal w Berlinie. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie. "Taxi" otworzy tegoroczny festiwal PKO Off Camera w Krakowie.

Słów uznania nie szczędzi filmowi prasa: Rozmowy z kolejnymi pasażerami ułożyły się w dramatyczny portret irańskiego społeczeństwa indoktrynowanego i tłamszonego na co dzień przez reżim, a jednak wyrywającego się do wolności (Rzeczpospolita); "Taxi" - pokazany w głównym konkursie Berlinale, jest najpełniejszą wypowiedzią Jafara Panahiego po wyroku (Gazeta Wyborcza); "Taxi" to kwintesencja kina autorskiego. I dowód, że – jakkolwiek naiwnie to brzmi - aby stworzyć́ film wielki, nie potrzeba wielkich pieniędzy. Wystarczy pomysł i pasja (Onet).