poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kobieta otwiera Cannes


Tegoroczny festiwal w Cannes otworzy film "La Tete Haute" w reżyserii Emmanuelle Bercot. Po raz pierwszy od 1987 roku imprezę zapoczątkuje obraz wyreżyserowany przez kobietę.

Festiwal w Cannes odbędzie się po raz 68. Różne filmy otwierały tę imprezę, ale przed rokiem zaliczono tutaj sporą wpadkę, kiedy wydarzenie zapoczątkowała nieudana "Grace księżna Monako". Czyżby organizatorzy wyciągnęli wnioski z zeszłorocznej decyzji? Tegoroczny film wydaje się znacznie skromniejszy, jest produkcją francuską i wyreżyserowaną przez kobietę.

W "La Tete Haute" występują Catherine Deneuve, Benoît Magimel, Sara Forestier i Rod Paradot. To historia młodocianego przestępcy i spojrzenie na jego wychowanie od dzieciństwa do dorosłości. To dojrzewanie obserwujemy poprzez zabiegi osób, które chcą uratować młodego człowieka przed samozniszczeniem.

W Cannes zmieniono więc podejście do filmu otwarcia. W latach poprzednich pierwszym oficjalnym filmem była duża produkcja, często zagraniczna: "Wielki Gatsby", "O północy w Paryżu", "Robin Hood" czy "Odlot". Poprzednio film francuski otwierał Cannes w 2003 roku i był to "Fanfan Tulipan".

Wybór tego filmu może wydawać się zaskakujący. Jest to jednak odbicie naszego pragnienia, aby Festiwal rozpoczynał się filmem odważnym i poruszającym. Film Emmanuelle Bercot koncentruje się na uniwersalnych kwestiach społecznych, co czyni go idealnym dla światowej publiczności goszczącej na festiwalu w Cannes – powiedział Thierry Fremaux.

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 13-24 maja.