wtorek, 16 czerwca 2015

Autobusem do kina. Lubię takie szaleństwa


Ekipa Maćka Gila z Krakowa przygotowuje kolejną bardzo ciekawą inicjatywę filmową. Jest nadzieja, że kinobus.pl odwiedzi niedługo także inne zakątki naszego kraju. Na razie województwo podkarpackie, ale jak się dowiedziałem w przyszłości także zachodniopomorskie.

28-30 sierpnia województwo podkarpackie odwiedzi niezwykłe przedsięwzięcie. W te dni przez region przejedzie niezwykły objazdowy festiwal Kinobus.pl. Uczestnicy tego wydarzenia w autobusie wyruszą w trzydniową podróż szlakiem kin działających dziś oraz takich, które nie istnieją już od wielu lat. – Nieczynnym kinom spróbujemy przywrócić życie. A w oparciu o te działające przypomnieć i utrwalić lokalne filmowe tradycje – zapowiadają pomysłodawcy wydarzenia.

Maciej Gil odpowiedział na kilka nurtujących mnie pytań. Po pierwsze okazuje się, że to przedsięwzięcie nie jest drogie w realizacji - co cieszy, bo pokazuje, że nie tylko KASA się liczy. Jednak to od pieniędzy zależy przyszłość przedsięwzięcia. I wygląda na to, że dzięki niewielkim kosztom uda się rozwinąć projekt. Twórcy kinobus.pl planują minimum raz w roku organizować podobne akcje - wśród licznych pomysłów jest edycja wiosenna i jesienna, ale o różnym charakterze. Jak mówi Maciek - "pomysł goni pomysł".

Najbardziej cieszy nadzieja na odwiedzanie innych regionów. Podkarpaciem inaugurujemy, choć oczywiście nie ogarniemy całego. Za rok jedziemy - oby! - gdzie indziej. Jeśli chodzi o lokalizację, też mamy kilka pomysłów. Jeden z nich - a niechże to zdradzę... - to właśnie Zachodniopomorskie. Kin żywych i martwych nigdzie nie brakuje, ale najlepsze są te regiony, w których walorów krajoznawczych jest pod dostatkiem, no i w których grasują świetni działacze lokalni, więc Zachodniopomorskie świetnie się tu nadaje - mówi Maciek Gil. Fajnie, że dzięki naszej inicjatywie udało się zmobilizować kilka osób do pogrzebania w lokalnej historii, myślę, że będą tego niezłe efekty. W ogóle nad wyraz serdecznie i przyjaźnie odbierana jest ta nasza nieco wariacka inicjatywa, super doznanie! - dodaje.


Kino Odrodzenie - Strzyżów

PONIŻEJ INFORMACJA PRASOWA, A JA ŻYCZĘ TWÓRCOM POWODZENIA W ICH ORYGINALNYM PRZEDSIĘWZIĘCIU

Autobusem do kina. Rusza sprzedaż biletów na festiwal Kinobus.pl

               W ostatni weekend wakacji, czyli w dniach 28-30 sierpnia 2015 roku na Podkarpaciu odbędzie się wyjątkowy festiwal kinowy oraz  kulturo- i krajoznawczy. Uczestnicy odwiedzą kina,               z których już tylko niektóre pełnią swoją pierwotną rolę, poznają filmową historię regionu, przygotują pokazy plenerowe dla siebie i lokalnej społeczności. – Nieczynnym kinom spróbujemy przywrócić życie. A w oparciu o te działające przypomnieć i utrwalić lokalne filmowe tradycje – zapowiadają pomysłodawcy wydarzenia.

Kinobus.pl to festiwal wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to festiwal objazdowy – jego uczestnicy wsiądą do autobusu i wyruszą w trzydniową podróż. Po drugie, ta podróż odbędzie się szlakiem kin, które działają obecnie i takich, w których ostatni seans odbył się dawno temu.

- Nasz program staje się coraz bogatszy. Tu i ówdzie zainspirowaliśmy lokalnych działaczy i badaczy do zgromadzenia dotychczas rozproszonych informacji o kinowej tradycji miast i miasteczek, czekają nas ciekawe spotkania,pokazy kinowe i plenerowe, oczywiście otwarte dla lokalnych społeczności – mówi Maciej Gil, historyk kina, autor trasy pierwszego polskiego Kinobusu.

                Organizatorem polskiego Kinobusu jest krakowska Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która tworzy Kino Agrafka, Kinokawiarnię KIKA i DKF Rozpięci.

Cena: 170 zł (bilet kinobusowy, wikt i opierunek) + 15 zł (wstęp do muzeów). Szczegóły i od 1 czerwca sprzedaż biletów na stronie kinobus.pl oraz na profilu facebook.com/kinobuspl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz