czwartek, 25 czerwca 2015

O Oscara powalczy ciągle więcej filmów


Amerykańska Akademia Filmowa ustaliła zasady jakie będą obowiązywały podczas najbliższej ceremonii wręczenia Oscarów. Nie będzie powrotu do pięciu filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film.

Akademia pozostała przy zasadzie, która obowiązuje od 2010 roku i ciągle o tytuł najlepszego filmu roku rywalizowało będzie do 10 tytułów. Ich dokładna liczba zależeć będzie od głosowania członków Akademii.

Od wielu tygodni liczono na znaczące zmiany w regulaminie oscarowym. Zwiększona liczba nominowanych filmów była w ostatnich latach krytykowana, bo dzięki tej zmianie nie wzrosło tak oczekiwane zainteresowanie ceremonią wręczenia tych nagród.

Według regulaminu, do Oscara w kategorii Najlepszy Film może więc ciągle być nominowanych do 10 filmów. Otwiera to drogę do nominacji dla filmów popularnych, gatunkowych i animacji, ale jak pokazują listy z ostatnich edycji, o takie propozycje w kategorii Najlepszy Film, bardzo jest trudno. Fani liczą na nominacje w przyszłym roku dla "Mad Maxa: Na drodze gniewu", a my dokładamy niemal pewną nominację dla animacji "W głowie się nie mieści".

Zarząd Akademii zdecydował się jednak na kilka drobnych zmian w regulaminie oscarowym. Największa z nich będzie miała znaczenie dla producentów. Od najbliższej edycji, aby otrzymać nominację w kategorii Najlepszy Film producent będzie musiał mieć zgodę Gildii Producentów Amerykańskich. To organizacja ta potwierdzić ma zasadność ubiegania się twórcy o tę nominację.

Nastąpiły nieznaczne zmiany w kategoriach dotyczących efektów wizualnych oraz krótkich dokumentów (dwie polskie nominacje w 2015 roku). Skrócona lista z filmami ubiegającymi się o nominacje za efekty wizualne wzrosła do 20. Wśród krótkich dokumentów liczba na skróconej liście wzrosła do 10. W obu kategoriach ustalono stałą liczbę nominacji i wynosi ona od teraz 5.

Ponadto aby zakwalifikować się do rywalizacji o Oscara w kategoriach krótkometrażowy film animowany lub aktorski, kandydat musi być zaprezentowany publiczności w kinach w Los Angeles przynajmniej przez 7 kolejnych dni, przynajmniej na 1 pokazie dziennie. Liczba nominacji w tych kategoriach ustalona została na 5.

88. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 28 lutego 2016 roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz