czwartek, 11 czerwca 2015

Węgrzy wybrali kandydata do Oscara. Bez sensacji


Do końca października można zgłaszać kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Węgierska kinematografia nie ma już w tym względzie wątpliwości i jako pierwsza oficjalnie wytypowała film. Wybór był oczywisty i nikogo nie zaskoczy. W dodatku to mocny kandydat do zdobycia nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Węgrzy postawili na nagrodzony w Cannes film zatytułowany "Syn Szawła" w reżyserii Laszlo Nemesa. Jego akcja rozgrywa się w obozie Auschwitz-Birkenau, a jedną z ról gra tutaj Kamil Dobrowolski, aktor rzeszowskiego Teatru "Maska".

Oto jak pisze o filmie jego dystrybutor: Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł spróbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym był kiedyś.

„Syn Szawła” opowiada historię człowieka, który znalazł się w przerażającej sytuacji, uwięziony na ograniczonej przestrzeni. Chciałem maksymalnie zbliżyć się do jego percepcji, pokazać wybrane fragmenty jego świata – tylko to, co widzi i słyszy – tak, aby jak najwięcej pozostawić wrażliwości samego widza. (László Nemes, reżyser)

Film otrzymał w Cannes drugą co do ważności nagrodę festiwalu i zebrał entuzjastyczne recenzje podkreślające jego wyjątkowość. Premiera ogólnopolska filmu zapowiadana jest na 13 listopada. Wcześniej należy oczekiwać pokazu "Syna Szawła" na festiwalu Nowe Horyzonty.

Nominacje do Oscara ogłoszone zostaną 14 stycznia 2016, a nagrody wręczone będą 28 lutego 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz