sobota, 14 maja 2016

Gliński i Bajon dostają pieniądze po odwołaniu


Polski Instytut Sztuki Filmowej rozpatrzył odwołania dotyczące 1 sesji 2016 w PO Produkcja Filmowa. Pozytywnie rozpatrzono odwołania m.in. Roberta Glińskiego i Filipa Bajona, którzy otrzymali znaczące wsparcie PISF.

Robert Gliński otrzymał 2 mln złotych na realizację filmu „Czuwaj”. W uzasadnieniu na stronie PISF czytamy: To thriller psychologiczny rozgrywający się podczas obozu harcerskiego, na którym przebywa także trudna młodzież z domu poprawczego. Między nastolatkami dochodzi do konfliktów, które prowadzą do tragedii. Historia młodych ludzi zagubionych w świecie pozbawionym prawdziwych wartości, dającym jedynie pozorną bliskości i przyjaźń. Osoba reżysera, którego ostatni film obejrzało w polskich kinach ponad 800 tys. widzów daje szansę na sukces frekwencyjny planowanej produkcji. Film może być ciekawą propozycją dla młodych widzów i zyskać zainteresowanie międzynarodowych festiwali filmowych o takim profilu.

Jeszcze większe wsparcie jest udziałem Filipa Bajona, reżysera filmu „Kamerdyner”, na realizację którego PISF przeznaczył 3 mln złotych. Uzasadnienie PISF brzmi następująco: Epicka saga pruskiego rodu von Krauus oraz trudnych i bolesnych relacji trzech nacji na Kaszubach w latach 1900-1945. Osią opowieści jest miłość kaszubskiego chłopaka Mateusza do pruskiej arystokratki Marity. W tle wielka historia: próby germanizacji Kaszubów, ostatnie lata wilhelmińskich Niemiec, dwie wojny światowe, walka o utrzymanie polskości Kaszub, wreszcie sowieckie okrucieństwo. Film przypomni o niemieckim mordzie w Piaśnicy oraz pokaże trudne, zawiłe relacje mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza. Projekt został skrócony i dramaturgicznie udoskonalony zgodnie z rekomendacjami ekspertów. Szansa na sukces frekwencyjny w polskich kinach.

Znalazły się też środki na debiut reżyserski Jakuba Pączka pt. „Reakcja łańcuchowa”, a dofinansowanie PISF wyniosło 2 mln złotych. Uzasadnienie brzmi następująco: Debiut reżyserski. Projekt został dopracowany pod kątem scenariuszowym zgodnie z rekomendacjami ekspertów. Jest to historia trójki trzydziestolatków, z których każdy zbliża się do podjęcia ważnych decyzji w swoim życiu zawodowym i osobistym. W dniu urodzin Marty, jednej z bohaterek, nieodwracalne wybory każdego z nich uruchamiają tragiczną reakcję łańcuchową wydarzeń, które odmienią ich świat na zawsze. Interesująca historia rozpiętą między kinem obyczajowym, a historią kryminalną.

Wsparcie otrzymał też film dokumentalny Anny Ferens oraz projekty Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Justyny Łuczaj Salej.

Szczegóły znajdują się tutaj.