niedziela, 29 maja 2016

"X-Men" w górę. "Alicja 2" w dół [BOX OFFICE]


W amerykańskich kinach zadebiutowały dwa duże hollywoodzkie filmy, po których należało oczekiwać znaczących wyników finansowych. "X-Men: Apocalypse" poradził sobie znośnie. "Alicja po drugiej stronie lustra" okazała się klapą. Kolejną w dorobku Johnny'ego Deppa.

W USA trwa znaczące święto - Memorial Day, a to oznacza czterodniowy weekend w amerykańskich kinach. Pierwsze trzy dni za nami i znamy już pierwsze wyniki finansowe. Oba najsilniejsze filmy tego weekendu w USA mają złą prasę. Nie podoba się "X-Men", a wokół Johnny'ego Deppa panuje spory skandal obyczajowy, który mógł wpłynąć na odbiór drugiej części "Alicji".

"X-Men: Apocalypse" dość łatwo wygrał ten weekend w kinach. W trzy dni film przyniósł 65 mln dolarów. To w porównaniu z "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" spadek zainteresowania o 30 procent. Film kosztujący 178 mln dolarów, na całym świecie zgromadził już 185 mln dolarów. Nie będzie wielkiego sukcesu.

Wygląda na to, że Disney zaliczył pierwszą w tym sezonie dużą finansową wpadkę. "Alicja po drugiej stronie lustra" zbiera słabe recenzje, a wpływy w trzy dni to jedynie 28,1 mln dolarów. Film kosztował 170 mln dolarów, co oznacza wielką finansową klapę. W 2010 roku "Alicja w krainie czarów" Tima Burtona wystartowała gromadząc 116 mln dolarów (to było wielkie wydarzenie 3D, zaprezentowane wkrótce po "Avatarze"). Sequel nie wzbudził zainteresowania amerykańskich rodzin, które stanowiły tylko 32 procent widzów.

Wynik "Alicji 2" wygląda jeszcze gorzej w porównaniu z zeszłorocznym startem "Krainy jutra", która w weekend tego samego święta przyniosła 42 mln dolarów. Disney jednak w tym roku nie ma co narzekać. Wpływy z filmów w 2016 roku przekroczyły już 4 miliardy dolarów (rekord wszech czasów), a na sukces ten największy wkład miały: "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" - 1,1 mld dolarów, "Zwierzogród" - 992 mln dolarów, "Księga dżungli" - 880 mln dolarów.

Na świecie na kilkunastu rynkach zadebiutował "Warcraft", który zgromadził już 31,6 mln dolarów. Najlepszy wynik filmu miał miejsce w Rosji (10 mln dolarów), Niemczech (5,9 mln dolarów) i Francji (4,5 mln dolarów). "Angry Birds. Film" na całym świecie zgromadził 225 mln dolarów.