środa, 18 maja 2016

"Napoleon" Stanleya Kubricka może powstać

Książka Kubricka o Napoleonie
To jedna z ważniejszych filmowych wiadomości ostatnich tygodni. Niezrealizowany projekt Stanleya Kubricka o Napoleonie ma podobno sporą szansę na realizację.

To jedna z większych legend filmowych. Kubrick bardzo zabiegał o realizację filmu o Napoleonie. Na wystawie Kubricka w Krakowie można było zobaczyć materiały, które to potwierdzają. Twórca pracował nad projektem od 1961 roku i kontynuował je podczas całej niemal swojej kariery.

W pewnym momencie w głównej roli wystąpić miał Jack Nicholson (jakże wspaniały wybór!), Kubrick miał zapewniony udział 50 tysięcy statystów z rumuńskiej armii, którzy zagrać mieli w scenach batalistycznych. Po śmierci Kubricka projektem zainteresowany był Steven Spielberg i Baz Luhrmann, ale nic z tego nie wyszło.

Ostatnio zrodziła się nadzieja na realizację tego projektu. Powiedział o tym Jan Harlan, producent i szwagier Kubricka, który trzyma pieczę nad jego spuścizną. Na jednym z ostatnich spotkań Harlan powiedział, że trwają prace by na podstawie projektu powstał 6-godzinny miniserial dla HBO. Jego reżyserią zająć ma się Cary Fukunaga, nam najlepiej znany jako twórca serialu "Detektyw". Scenariusz napisał podobno David Leland.

HBO nie potwierdza tych informacji.