niedziela, 8 maja 2016

Marvel nie zawiódł [BOX OFFICE]


W kinach na całym świecie jest już prezentowane najnowsze dziecko filmowego Marvela - "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów". Film się udał, ogromne wpływy finansowe są bardzo zasłużone. Już ponad 600 milionów dolarów i licznik bije dalej.

Film prezentowany jest od kilkunastu już dni w kinach na świecie, ale to miniony weekend przyniósł jego debiut na takich rynkach jak USA, Chiny, Rosja i... Polska.

W USA debiut nowego "Kapitana Ameryki" to kwota na poziomie 181,8 mln dolarów. Pierwszy "Kapitan Ameryka" startował ze skromnymi 65 mln dolarów, a "Zimowy żołnierz" z poziomu 95 mln dolarów. Znaczący skok zainteresowania.

Na całym świecie superbohaterowie z "Wojny bohaterów" zarobili już 678,4 mln dolarów. To będzie na pewno pierwszy w tym roku film, który na rynkach globalnych przekroczy 1 miliard dolarów wpływów. Film kosztował 250 mln dolarów i jest 13 produkcją firmowaną przez Marvel Studios. W dodatku zachwytu nie kryją krytycy, którzy wystawiają filmowi znakomite oceny (91 proc pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes). Zdecydowana większość widzów na filmie to mężczyźni (60 proc).

Start filmu w USA okazał się znakomity i godnie rozpoczęło się tam lato w kinach. "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" osiągnął piąte w historii najlepsze otwarcie w amerykańskich kinach. Lista wygląda obecnie następująco:

1. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy - 247,9 mln dolarów DISNEY
2. Jurassic World - 208,8 mln dolarów
3. Avengers - 207,4 mln dolarów DISNEY/MARVEL
4. Avengers: Czas Ultrona - 191,3 mln dolarów DISNEY/MARVEL
5. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów - 181,7 mln dolarów DISNEY/MARVEL
6. Iron Man 3 - 174,1 mln dolarów DISNEY/MARVEL
7. Harry Potter i Igrzyska śmierci. Część 2 - 169,1 mln dolarów
8. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości - 166 mln dolarów WARNER/DC
9. Mroczny rycerz powstaje - 160,8 mln dolarów WARNER/DC
10. Mroczny rycerz - 158,4 mln dolarów WARNER/DC

Cztery z pięciu najlepszych otwarć to filmy Disneya. Należy mieć nadzieję, że sukces nie zaszkodzi Myszce Miki. Nie tacy giganci po chwili spadali na dno.

W sumie osiągnięcie filmu "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" wygląda tak: 181,8 mln w USA (weekend otwarcia) + 496,6 mln na rynkach zagranicznych (tylko w ten weekend kwota ta to 220 mln dolarów). W sumie: wspomniane już 678,4 mln dolarów po zaledwie 12 dniach wyświetlania w kinach na całym świecie.

Disney kontynuuje swoją znakomitą passę w 2016 roku. Na początku roku w kinach świetnie sprzedawało się ciągle "Przebudzenie Mocy", nieco później animacja "Zwierzogród" podbijała kina, a niedawno i ciągle z powodzenie pokazywana jest "Księga dżungli". Nic dodać, nic ująć. Hit za hitem.

Pozostałe tytuły w amerykańskim box office są tylko dalekim tłem dla "Kapitana Ameryki". 2 miejsce dla "Księgi dżungli", która przyniosła 21,9 mln dolarów i w sumie uzbierała 284,9 mln dolarów (globalnie to już 776,2 mln dolarów). 3 miejsce dla "Dnia matki", który zyskał nieco widzów, ale wpływy to jedynie 9 mln dolarów i w sumie 20,7 mln dolarów jednak uznać należy za rozczarowujące. Większość filmów w pierwszej 10 zestawienia straciła ponad 50 procent widzów. Najwięcej "Batman v Superman" (73 proc.) oraz "Ratchet i Clank" (70 proc.).