niedziela, 1 maja 2016

"Kapitan Ameryka 3" mocno na świecie


Na rynkach międzynarodowych "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" wystartował bardzo mocno. W USA (i w Polsce) na premierę fani jeszcze poczekają. Za oceanem prowadzi ciągle "Księga dżungli".

Za tydzień 6 maja widzowie w USA i w Polsce (ale też w Chinach i Rosji) będą mogli oglądać najnowszą produkcję filmową Marvela. Tymczasem na wielu innych rynkach (w sumie to 37 krajów) film już jest prezentowany i cieszy się wielkim powodzeniem. Otwarcie na rynkach międzynarodowych w miniony weekend wyniosło 200 mln dolarów. To jedno z najlepszych osiągnięć w historii i niemal tak dobre jak zeszłoroczny "Avengers: Czas Ultrona". Kapitan i inni lepiej wystartowali od "Iron Mana 3" i "Avengers" (o 26 procent) oraz "Zimowego żołnierza" (o 15 procent).  Najlepsze wyniki "Kapitana Ameryka 3" osiągnął w Korei Południowej (28.9 mln dolarów), Meksyku (20,6 mln dolarów), Wielkiej Brytanii (20,5 mln dolarów), Brazylii (12,3 mln dolarów).

W USA ciągle prowadzi "Księga dżungli", która dorzuciła kolejne 42,4 mln dolarów do swoich wpływów (spadek 31 procent) i ma dziś w sumie w USA 252 mln dolarów. Globalnie wynik filmu to już 684,8 mln dolarów. Disney wie co robi, ustawiając premierę nowego "Kapitana Ameryki" na 6 maja. Nie chce bowiem by oba hity ze sobą konkurowały.

Drugie miejsce zajmuje w USA "Łowca i Królowa Lodu" z wynikiem 9,4 mln dolarów, czyli spadkiem 52 procent. W sumie więc film w USA uzbierał 33,9 mln dolarów, co przy budżecie 115 mln dolarów stanowi dość skromny wynik. Globalnie film zgromadził 97 mln dolarów.

W ten weekend w USA zadebiutowały też trzy duże filmy. Wszystkie rozczarowały, dwie z nich są komediami. "Keanu" (kategoria R), z dwoma cenionymi amerykańskimi komikami, to wpływy na poziomie 9 mln dolarów. Nie jest to przerażające słabe osiągniecie biorąc pod uwagę budżet sięgający 15 mln dolarów. Druga komedia to "Dzień matki" z plejadą hollywoodzkich gwiazd (m.in. Julia Roberts, Jennifer Aniston, Kate Hudson). Wpływy na poziomie 8 mln to w tym wypadku słabo. W czołówce pojawił się też animowany "Ratchet i Clank", który zgromadził słabe 4,8 mln dolarów. Słabe biorąc pod uwagę popularność gry na Play Station,