wtorek, 31 maja 2016

Kinobus od Szczecina do Szczecinka


Bardzo się cieszę z obecności tego wydarzenia w moim filmowym regionie. Dziś wiadomo już nieco więcej na jego temat. W dniach 18-21 sierpnia 2016 roku drogi województwa zachodniopomorskiego przemierzy Kinobus, który przewiezie pół setki pasażerów ze Szczecina do Szczecinka. To mniej więcej 180 km, ale Kinobus zwykł jeździć zygzakiem, więc pokona ich ponad 400.

Kinobus to nowa i niebanalna impreza filmowa na kółkach; to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Pasażerowie będą mieli okazję odwiedzić istniejące i nieistniejące kina, spotkać się z ich byłymi i obecnymi pracownikami oraz z regionalistami, obejrzeć filmy, ale także poznać atrakcje krajoznawcze i kulinarne Pomorza Zachodniego.

Dzisiaj ogłaszamy szczegółową marszrutę Kinobusu / Zachodniopomorskie 2016 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi: Szczecin, Gryfino, Chojna (zwiedzanie Kościoła Mariackiego), Baniewice (zwiedzanie Winnicy Turnau i degustacja komentowana), Banie, Pyrzyce, Stargard, Ińsko (wizyta na 43. Ińskim Lecie Filmowym), Łobez, Bełczna (spotkanie z kuchnią zachodniopomorską w Dworku Tradycja), Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Bolegorzyn (zwiedzanie Muzeum PGR), Czaplinek, Mirosławiec, Wałcz, Borne Sulinowo (zwiedzanie Izby Muzealnej i miasta), Szczecinek. Nie we wszystkich tych miejscowościach Kinobus się zatrzyma, ale o ich kinowych tradycjach na pewno wspomnimy. Wkrótce przedstawimy listę kin, które odwiedzimy, oraz miejsca projekcji.

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca. Cena: 250,00 zł (obejmuje także wstępy do muzeów, usługi przewodnickie oraz degustacje).

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci, wydaje „X. Informator Kin Studyjnych” i organizuje doroczną Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych.

Projekt Kinobus / Zachodniopomorskie 2016 jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerzy organizacyjni: KRKino i Wałeckie Centrum Kultury. Partnerzy: Stowarzyszenie Kobiety i Wino oraz Dworek Tradycja w Bełcznej. Patron medialny: „X. Informator Kin Studyjnych”.

Informacje o Kinobusie można znaleźć na www.kinobus.pl i www.facebook.com/kinobuspl. Dodatkowych informacji udziela pomysłodawca i pilot Kinobusu Maciej Gil: 503 035 073 i maciej@cyrkedison.org.