sobota, 14 maja 2016

Superkomputery do dyspozycji polskiego kina


Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej dzięki, której polscy twórcy będą mogli korzystać z serwisu obliczeniowego Renderownia Świerk. Dzięki temu rozwiązaniu powstawać będą mogły w polskim kinie filmy-marzenia.

Obie instytucje utworzyły wspólnie program sponsorski, dzięki któremu na preferencyjnych warunkach będzie można korzystać z serwisu obliczeniowego należącego do NCBJ. Niewiele wiem o tak skomplikowanej technologii, ale wiadomo powszechnie, że do stworzenia znaczących efektów wizualnych potrzebne są narzędzia wymagające ogromnej mocy obliczeniowej. Te należące do NCBJ zapewne są w gronie najlepszych na świecie. Filmowcy będą mogli z nich korzystać na specjalnych preferencyjnych warunkach finansowych. A ja mam nadzieję, że dzięki temu powstaną efekty wizualne na światowym poziomie.

Szefowa PISF tak mówi o tym przedsięwzięciu: "Efekty specjalne oraz animacja 3D są istotną częścią nowoczesnej produkcji filmowej. W PISF zależy nam, aby tworzyć dla polskich filmowców warunki dostosowane do nowych technologii. Cieszymy się z inicjatywy NCBJ udostępnienia mocy obliczeniowych swoich komputerów na potrzeby filmów i jesteśmy przekonani, że dodatnio wpłynie to na zasięg i jakość usług polskiej branży filmowej w zakresie animacji i szeroko pojętej postprodukcji. Jeśli duże firmy były dotychczas zmuszone do użytkowania serwerów zagranicznych, to teraz nie tylko będą mogły skorzystać ze znakomitej infrastruktury w Świerku, ale jeszcze na bieżąco uzgadniać szczegóły techniczne z renderownią, co do tej pory było często niemożliwe".

Więcej na Renderownia.pl

[na podstawie pisf.pl]