niedziela, 18 sierpnia 2019

Nabór polskich kandydatów do Oscara


Polski Instytut Sztuki Filmowej zaproponował nową drogę wyboru polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Trwa nabór filmów, które chciałyby reprezentować polską kinematografię w tej rywalizacji.

Pełnometrażowy Film Międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki z przeważnie nieanglojęzyczną ścieżką dialogową. Animowane i dokumentalne filmy fabularne są dozwolone.

Aby zakwalifikować się w tym roku, filmy muszą być dystrybuowane w Polsce na seansach kinowych trwających kolejno co najmniej siedem dni, rozpoczynających się nie wcześniej niż 1 października 2018 r. i nie później niż 30 września 2019 r.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 sierpnia 2019 na adres agnieszka.kazubek@pisf.pl

W zgłoszeniach należy przesłać:
Dane produkcyjne: pełną listę obsady i ekipy pojawiającą się w napisach końcowych w języku angielskim
Biografię i filmografię reżysera przetłumaczoną na język angielski
Listę polskich i zagranicznych festiwali, w których film brał udział oraz ewentualne nagrody, terytoria sprzedaży, informacje o datach planowanej dystrybucji w kraju a jeżeli już się odbyła to informacje o ilości widzów
link do filmu do celów głosowania dla Polskiej Komisji Oscarowej

Producent filmu wybranego jako oficjalny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostanie poproszony również o przesłanie dodatkowych informacji:

Opublikowane reklamy weryfikujące siedmiodniowy seans kinowy
3 do 5 reprezentatywnych zdjęć z filmu, w tym wyznaczona klatka kluczowa
Zdjęcie reżysera
Plakat filmowy
50 screenerów
trzech (3) klisz filmowych 35 mm / 70 mm lub DCP, wszystkie z dokładnymi napisami w języku angielskim
50 płyt DVD z filmem, bez ścieżek i innych materiałów zewnętrznych, które mogą być odtwarzane w odtwarzaczach DVD o standardowej rozdzielczości Region 0 / NTSC.
Płyty DVD muszą znajdować się w osobnych papierowych koszulkach i muszą zawierać tylko tytuł filmu, czas trwania i kraj. Żadne grafiki, materiały promocyjne, informacje kontaktowe, nazwa firmy lub logo filmu nie są akceptowane na etykietach i koszulkach DVD.

Prosimy o niewysyłanie płyt blu-ray. [źródło pisf.pl]

***


W drugiej połowie września będzie obradowała polska komisja oscarowa i to ona wybierze ostatecznie kandydata do oscarowej nominacji. Filmy, które kwalifikują się do Oscara wyznaczone są przez daty premier. I tak było przez lata w Polsce i wydawało się to proste. To był punkt wyjścia. A jednak, jakiś czas temu Małgorzata Szumowska nie życzyła sobie, aby jej "Body/Ciało" brało udział w tej rywalizacji. Można założyć, że będą i inni producenci, którzy nie chcą brać udział w walce o Oscara. Prestiż, prestiżem, ale tu trzeba siły dużego międzynarodowego sukcesu, aby mieć szanse na nominację. Producenci ponoszą część kosztów i może to pomóc w promocji ich filmu, ale brak nominacji uznać też można za porażkę. Może więc PISF zabezpiecza się w ten sposób i tylko z grona zgłoszonych wybierze film.

I tu zaczynają się "teorie spiskowe", które już krążą po sieci. Termin ogłoszenia tego naboru miał miejsce 12 sierpnia i potrwa do 20 sierpnia. Krótko. A jeśli ktoś nie zauważy tego komunikatu, to czy jego film automatycznie się nie zakwalifikuje i w ten sposób niewygodne tytuły nie wejdą do gry o Oscara? Trochę to zastanawiające...

W tym roku nie widzę jeszcze poważnego polskiego kandydata do Oscara, ale dopiero do tematu zasiadam. Boję się jednak, że z Polski ktoś pomyśli o wysłaniu „Kuriera” czy chociażby „Legiony”. Trzeba patrzeć szerzej, ale takich międzynarodowych ważnych filmów nie ma zbyt wielu. W dodatku te ciekawsze filmy będą dopiero miały swoje premiery w Polsce. „Boże Ciało”, „Ikar”…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz