środa, 2 grudnia 2015

Minister Kultury nie zatwierdził jeszcze ekspertów PISF


Lada dzień ruszają nabory do Programów Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na 2016 rok. Według zdobytych informacji Minister Kultury nie podpisał jeszcze listy, rekomendowanych przez środowisko, ekspertów oceniających nowe projekty filmowe.

Od ekspertów PISF zależy przyszłość danego projektu filmowego, a co za tym idzie, w dużej mierze, przyszłość polskiego kina. To grono fachowców z różnych dziedzin sztuki filmowej, którzy: czytają zgłaszane projekty, dokonują ich oceny, przekazują swoje opinie, rekomendują zmiany, odsyłają do poprawek prace lub w ostateczności odrzucają projekty nie dające nadziei na udany film. Komisje eksperckie budziły w środowisku emocje, szczególnie wśród twórców, których projekty odrzucano. Zawsze jednak dobór członków komisji uznać należało na wybór własny środowiska, a co za tym idzie, za niezależny i transparentny. 

Brak podpisu Ministra Kultury na liście z ekspertami PISF zastanawia, by nie napisać niepokoi. Co to może oznaczać?

Z jednej strony może być to po prostu bałagan w Ministerstwie Kultury wynikający z przejęcia urzędu, a dokumenty czekają zwyczajnie na podpis. Są też scenariusze mniej optymistyczne. Istnieje bowiem obawa, że Minister Kultury będzie chciał się włączyć w budowanie list ekspertów, a co za tym idzie planuje kształtować politykę filmową PISF.

Jeśli spełni się najgorszy ze scenariuszy to listy ekspertów PISF będą przez Ministra Kultury uzupełniane lub zmieniane i znajdą się tam przedstawiciele elity rządzącej. Nie muszę pisać, co oznacza to dla polskiego kina.

Zgodnie z planem 7 grudnia ruszyć ma Program Operacyjny dotyczący produkcji filmowej na 2016 rok. Czy nabór rozpocznie się mimo braku ekspertów w komisjach?

W oczekiwaniu na oficjalne stanowiska PISF oraz MKiDN zalecam obserwowanie przebiegu wydarzeń. Jak tylko listy ekspertów zostaną podpisane, informację o tym przekażę na blogu.

Proszę o przekazywanie nowych wiadomości na ten temat pod adres krzysztofspor@gmail.com

AKTUALIZACJA (4.12.)

Oficjalnie z komunikatu PISF: Nabór wniosków w sesji 1/2016 do Programów Operacyjnych nie rozpocznie się o północy 7 grudnia. O terminie uruchomienia naboru PISF poinformuje wkrótce.

Nieoficjalnie: Na początku przyszłego tygodnia szefowa PISF spotyka się z Ministrem Kultury i liczy, że ze spotkania tego wyjdzie z podpisanymi listami ekspertów. Według czarnych scenariuszy na początku przyszłego tygodnia w kwestiach przyszłości PISF wiele się zmieni. Cokolwiek to znaczy, należy przypuszczać, że PiS pracuje nad nowym pomysłem dotyczącym polskiego kina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz