wtorek, 29 grudnia 2015

Najważniejsze wydarzenia filmowe 2015


Mijający rok przyniósł setki większych i mniejszych wydarzeń filmowych. Poniżej skupiłem się na kilku najważniejszych. Numer jeden na liście jest bezdyskusyjny, ale dalej starałem się zajrzeć do wielu aspektów świata mediów.

OSCAROWE ZWYCIĘSTWO „IDY” ORAZ TRZY KOLEJNE NOMINACJE DLA POLAKÓW
W styczniu 2015 roku ogłoszono nominacje do Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polska kinematografia otrzymała aż cztery takie wyróżnienia. „Idę” Pawła Pawlikowskiego nominowano w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz Najlepsze Zdjęcia. W kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny nominacje zdobyły „Joanna” oraz „Nasza klątwa”. Ostatecznie Oscara otrzymała tylko „Ida”, ale udział pozostałych polskich twórców w tych zmaganiach to wielkie osiągnięcie naszego kina na arenie międzynarodowej. O polskim kinie pisały media na całym świecie, a „Ida” okazała się wielkim sukcesem artystycznym i kasowym, zdobywając na drodze do Oscara dziesiątki innych znaczących wyróżnień.


WOODY ALLEN OTRZYMUJE PROPOZYCJĘ NAKRĘCENIA SERIALU
Platformy internetowe podbijają rynki telewizyjne i kinowe. Sklep Amazon planuje realizację seriali i filmów. Propozycję stworzenia krótkiej formy otrzymał Woody Allen, któremu dano wolną rękę w temacie realizacji serialu dla Amazona. Skuszenie tego reżysera serialem wywołało spore poruszenie. Premiera pod koniec 2016 roku.


TOMASZ BAGIŃSKI I JEGO FANTASTYCZNE ŚWIATY
W kwietniu 2015 roku Tomek Bagiński za swoje spoty dla BBC dotyczące relacji z Igrzysk Zimowych w Soczi otrzymał prestiżową nagrodę BAFTA. Praktycznie przez cały rok Bagiński i jego koledzy z Platige Image dostarczali nam wspaniałych materiałów filmowych. W internecie pojawiło się kilka zapowiedzi gier, Bagiński nakręcił krótkie „Legendy Polskie”, a oczy wszystkich wielbicieli fantasy zwrócone są nieustannie na nowego „Wiedźmina”, który będzie debiutem fabularnym Tomka Bagińskiego.


WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
Skoro zaś o Wiedźminie wspominamy, to nie może zabraknąć wydarzeń 2015 roku bez spektakularnego sukcesu gry tworzonej przez polską firmę. W wielu rankingach „Wiedźmin 3: Dziki gon” to najlepsza gra roku, przyniosła ona miliony dolarów wpływów (budżet zwrócił się pierwszego dnia), bawi ciągle odbiorców na całym świecie i rozsławia nasz kraj wśród młodych odbiorców. Spowodowało to między innymi wielkie zainteresowanie książką Andrzeja Sapkowskiego, która znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.


ZMIANY W POLSKIM KINIE
W 2015 roku zakończyła swoją 10-letnią pracę w PISF Agnieszka Odorowicz. Nową dyrektor polskiego kina wybrano Magdalenę Srokę (nową szefową ma też Filmoteka Narodowa). Dla nowej szefowej PISF to będą trudne lata. Polskim kinem zainteresowali się politycy, którzy przejęli stery w kraju po wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Nowy Minister Kultury do stworzonej w środowisku listy liderów i ekspertów PISF dołożył osoby związane z prawicą. Nowa pani Premier kwestionuje sukces „Idy”, tarcia pomiędzy środowiskiem filmowym a politykami są coraz bardziej wyczuwalne, napięcie rośnie… Jak wpłynie to na kształt polskiego kina w przyszłości? Kinowy „Smoleńsk” pojawić ma się na przełomie marca i kwietnia 2016 roku.


ODSZEDŁ GIGANT
W wieku 93 lat zmarł Christopher Lee, legenda kina fantastycznego i horrorów, do końca swoich dni bardzo aktywny zawodowo. To postać bez, której nie byłoby klasyki gatunków, kanonicznych postaci Drakuli, Fu Manchu, Sarumana. Nie tylko nowe „Gwiezdne wojny”, „Władca Pierścieni” czy „Hobbit”, ale też setkach mniejszych i większych tytułów, kręconych z jego udziałem od lat 50-tych. Inspirował wielu współczesnych twórców filmowych, w ostatnich latach grał u tych najwybitniejszych. Nie będzie łatwo zastąpić go w światowym kinie.


NARODOWE CENTRUM KULTURY FILMOWEJ
W Łodzi powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Na czele tego przedsięwzięcia stanął Rafał Syska. Są wielkie oczekiwania względem takiej instytucji, a plany są ciekawe. Zdecydowanie polskie kino zasługuje na takie miejsce, ale pytanie brzmi, czym będzie ono dla całego kraju. Czy powstanie tylko kolejny ośrodek w filmowej Łodzi? NCKF zdobyło poparcie poprzedniej pani Minister Kultury, PISF i władz Łodzi. To znaczący partnerzy tego przedsięwzięcia. 1 stycznia 2016 roku Centrum ma ruszyć. Jakby na potwierdzenie słuszności łódzkich aspiracji w rankingu szkół filmowych na świecie Filmówka znalazła się w gronie tych najlepszych.


„OBYWATEL KANE” NA ZAMKU HEARSTA
Po 74 latach od premiery i wielkiej burzy jaką wywołał, „Obywatel Kane” został pokazany w murach zamku Williama Randolpha Hearsta. To do biografii tego słynnego magnata prasowego nawiązywał film Orsona Wellesa i jak wiadomo z historii, bardzo nie podobało się to samemu Hearstowi. Film próbowano zniszczyć i zablokować przed premierą. Chichot historii i wielkie uznanie dla dzieła Wellesa, ale świadkami tego wydarzenia było jedynie 60 osób, które zapłaciły po 1000 dolarów by uczestniczyć w pokazie. Jak donoszą osoby, które wzięły udział w seansie, czuć było w jego trakcie "ducha Hearsta". W 2015 roku minęło 100 lat od urodzin Orsona Wellesa i 30 lat od jego śmierci.


WSZYSCY ZACHWYCENI NOWYM „MAD MAXEM”
Niewiele filmów w 2015 roku wywołało takie poruszenie, jak „Mad Max: Na drodze gniewu”. Po wielu latach oczekiwania George Miller nakręcił zachwycający wizualnie obraz post-apokaliptycznego świata, który uwiódł nie tylko widzów, ale też krytyków z całego świata. Filmowe widowisko jest imponujące, ale żeby zaraz „najlepszy film roku”? O niewielu filmach pisano tak wiele i tak ciepło w 2015 roku. Na pewno w taki sposób warto kręcić kolejne części i wznowienia znanych tematów. Jest tutaj wielki styl, ciekawa historia, wyraźni bohaterowie i inscenizacyjne mistrzostwo. Rzadkie połączenie w Hollywood.


MARCIN WRONA NIE ŻYJE
Ostatniego dnia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni polskie środowisko filmowe zostało zdruzgotane wiadomością o samobójczej śmierci Marcina Wrony. Takie wydarzenia nie powinny mieć miejsca, ale życie inaczej to widzi. Kinowy „Demon” będzie ostatnim filmem tego utalentowanego reżysera. Będę tęsknił…


PRZEBUDZIŁA SIĘ MOC
Po miesiącach oczekiwania w kinach na świecie pojawił się film „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”. Produkcji tej wystarczyło tylko 12 dni by na świecie osiągnąć wpływy 1 miliarda dolarów, a droga do najbardziej kasowego tytułu w historii jest otwarta. Najważniejsze, że film po prostu się udał i budzi większy lub mniejszy, ale jednak, zachwyt widzów na całym świecie. Bez przesadzonego użycia efektów wizualnych, z hołdem dla klasyki, z zaskakującymi zwrotami akcji, nowymi bohaterami. Ciekawa mieszanka nowego ze starym nie zwiodła. Pomysł George’a Lucasa ciągle zachwyca. Podobnie sprawa ma się z Stevenem Spielbergiem, którego „Jurassic World” okazał się drugim największym hitem 2015 roku. Starzy mistrzowie w nowych czasach to ciągle potęga.


REKORD W POLSKIM KINIE
Na chwilę przed końcem 2015 roku wiadomo już, że kina w Polsce ponownie zanotują rekordowe wyniki. Na tydzień przed startem nowego sezonu sprzedano już 42,6 miliona biletów do kin, a szacuje się, że ostatecznie wynik ten sięgnąć może 44 mln biletów. Po 1989 roku nigdy wcześniej nie było tak udanego sezonu kinowego w naszym kraju. Wielka w tym zasługa głównie filmów zagranicznych i animowanych, choć hitem roku będą rodzime „Listy do M 2” (2,7 mln widzów).


***

Setki wydarzeń z mijającego roku znaleźć można na tym blogu w dziale NEWSY.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz