poniedziałek, 21 grudnia 2015

„Wołyń” w polskich kinach. Dokładna data i problem


Dystrybutor filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wyznaczył oficjalną datę premiery tego bardzo oczekiwanego przedsięwzięcia. Będzie małe zamieszanie.

Epicki dramat historyczny, podejmujący temat rzezi wołyńskiej, której apogeum przypadło na lato 1943 roku. To także pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie. Dzieje masakry ludności polskiej dokonanej na wschodnich kresach Rzeczypospolitej przez Ukraińców, przez długi czas były bowiem przemilczane. Scenariusz, który powstał na motywach zbioru opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego, poddano skrupulatnym konsultacjom historycznym i etnograficznym. Smarzowski jest jednak zdania, że „Wołyń”, choć osadzony w konkretnym miejscu i czasie, będzie filmem uniwersalnym. Główną bohaterką „Wołynia” jest młoda dziewczyna Zosia Głowacka (w tej roli debiutująca na ekranie studentka warszawskiej Akademii Teatralnej Michalina Łabacz, wybrana spośród 250 kandydatek). Partneruje jej m.in. jeden z ulubionych aktorów Smarzowskiego, Arkadiusz Jakubik.

Premiera filmu „Wołyń” zaplanowana została na 7 października 2016 roku, niedługo po Festiwalu Filmowym w Gdynie, gdzie obraz ten zostanie zapewne zaprezentowane w Konkursie Głównym.

Dojdzie zapewne do dystrybucyjnego zamieszania. Tego samego dnia do kin w Polsce wejść ma także film „Ostatnia rodzina”, którego bohaterami są Zdzisław i Tomasz Beksińscy.

Oba filmy uchodzą dziś za jedne z najbardziej oczekiwanych polskich produkcji 2016 roku i byłoby bardzo niewskazane gdyby konkurowały ze sobą bezpośrednio o widzów. Należy oczekiwać zmiany daty premiery jednego z tych filmów, a w kalendarzu polskich premier na jesień 2016 roku robi się już bardzo ciasno.

WRZESIEŃ 2016
„Sługi Boże” (16 września)
„Marie Curie” (30 września)

PAŹDZIERNIK 2016
„Ostatnia rodzina” (7 października)
„Wołyń” (7 października)
„Zaćma” (21 października)

LISTOPAD 2016
„Konwój” (4 listopada)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz