niedziela, 20 grudnia 2015

Rekordy „Przebudzenia Mocy” robią wrażenie!


„Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” w pierwszy weekend w amerykańskich kinach osiągnął wpływy w wysokości 238 mln dolarów. To najlepsze trzydniowe otwarcie w historii. Lista rekordów i osiągnięć filmu po pierwszym weekendzie jest imponująca. Także w Polsce. AKTUALIZACJA

Księgowi przeliczają wpływy z kin na całym świecie i następują korekty w dochodach nowych "Gwiezdnych wojen". JEST GLOBALNY REKORD WSZECH CZASÓW!

Disney kupił firmę LucasFilm w 2012 roku płacąc za nią 4 miliardy dolarów. Nie ma wątpliwości, że była to inwestycja bardzo opłacalna. Kosztujące 200 mln dolarów „Przebudzenie Mocy” (+ nieznana kwota przeznaczona na promocję) ma szansę stać się największym przebojem w historii kina, a to oznacza sięgnięcie po 2 miliardy dolarów. A przecież to tylko pierwszy z całej serii filmów z marką „Star Wars”. Wraz z produkcjami Marvela i Pixara, jest Disney dziś największą filmową potęgą na świecie.

Rekord otwarcia w amerykańskich kinach okazał się faktem. „Przebudzenie Mocy” sięgnęło po 247 mln dolarów i o około 40 mln i poprawiło tegoroczny rekord „Jurassic World”. Jak widać słynnej pomysły George Lucasa i Stevena Spielberga, to wciąż dochodowe przedsięwzięcia zachwycające publiczność na świecie.

Najlepsze otwarcia w amerykańskich kinach:

1. Star Wars: The Force Awakens – 247 mln dolarów (2015)
2. Jurassic World – 208,8 mln dolarów (2015)  
3. Marvel's The Avengers – 207,4 mln dolarów (2012)
4. Avengers: Age of Ultron –191,3 mln dolarów (2015)
5. Iron Man 3 – 174,1 mln dolarów (2013)
6. Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 –169,2 mln dolarów (2011)
7. The Dark Knight Rises –160,9 mln dolarów (2012)
8. The Dark Knight –158,4 mln dolarów (2008)
9. The Hunger Games: Catching Fire – 158 mln dolarów (2013)
10. The Hunger Games – 152,5 mln dolarów (2012)

W USA większość nabywców biletów to mężczyźni (58 proc.). Dorosła widownia stanowiła 71 procent osób, a rodziny zakupiły 20 procent wszystkich biletów. Pokazy 3D stanowiły 47 procent wszystkich biletów, bilety z IMAX stanowiły 12 procent biletów.

Globalne wynik z premierowego weekendu „Przebudzenia Mocy” na całym świecie jest także imponujący i okazuje, że i tutaj pobity został rekord „Jurassic World”. Gwiezdna Saga w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania przyniosła 528 mln dolarów, a dinozaury sięgnęły po 524,9 mln dolarów. Z tym, że „Jurassic World” w premierowy weekend pokazywany był w Chinach, a nowe „Gwiezdne wojny” premierę tam zaplanowaną mają na 9 stycznia 2016. I dopiero będą pieniądze!

Według pierwszych informacji zagranicznych serwisów „Przebudzenie Mocy” w polskich kinach pobiło trzydniowy rekord otwarcia, pod względem wpływów. Na razie nie ma dokładnych wyników z polskich kin.

Kolejne dni dystrybucji „Przebudzenia Mocy” mogą okazać się nie mniej imponujące i zyskowne. Święta Bożego Narodzenia (szczególnie w USA i na świecie) mogą się okazać również bardzo dochodowym okresem, choć do kin w tym czasie wejdzie kilka innych dużych tytułów.

***

Weekend miniony w USA to także premiery kilku innych tytułów. I trzeba przyznać, że odważnie jest konkurować w taki weekend z „Gwiezdnymi wojnami”. Zdecydowały się na to „Alvin i wiewiórki 3” oraz „Siostry”. Ten pierwszy przyniósł 14,4 mln dolarów, a ten drugi sięgnęły „Siostry” z 13,4 mln dolarów. „Gwiezdne wojny” wyparły z kin „Kosogłosa 2” (spadek widzów o 50 procent), „Creed” (spadek o 50 procent), „Dobrego dinozaura” (59 procent widzów). W kinach w USA zadebiutował „Syn Szawła” na 3 kopiach przynosząc 39 tysięcy dolarów.

***

REKORDY I OSIĄGNIĘCIA „GWIEZDNYCH WOJEN: PRZEBUDZENIA MOCY” PO PIERWSZY WEEKENDZIE

Najlepsze otwarcie w amerykańskich kinach - 247 miliona dolarów
(Poprzedni rekord: “Jurassic World” – 208,8 mln dolarów)

Najlepsze otwarcie na całym świecie - 528 mln dolarów
(Poprzedni rekord: “Jurassic World” – 524,9 mln dolarów)

Największe wpływy filmu pokazywanego w czwartek - 57 mln dolarów
(Poprzedni rekord: “Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2” – 43,5 mln dolarów)

Najlepsza sprzedaż biletów w piątek – 120,5 mln dolarów
(Poprzedni record: “Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2” – 91,1 mln dolarów)

Pierwszy w historii film, który jednego dnia zarobił ponad 100 mln dolarów

Film, który najszybciej zarobił 100 i 200 mln dolarów
(Poprzedni rekordzista: “Jurassic World”)

Najlepszy debiut grudniowy w amerykańskich kinach
(Poprzedni rekord: “The Hobbit: An Unexpected Journey” – 84,6 mln dolarów)

Najlepsza średnia na jeden ekran dla filmu debiutującego w szerokiej dystrybucji - 57,568 dolarów
(Poprzedni rekord: “Jurassic World” - 48,855 dolarów)

Najlepsze weekendowe otwarcie: Wielka Brytania, Rosja, Australia, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Austria, Dania, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Ukraina, Islandia, Serbia, Nowa Zelandia, Polska oraz wiele innych osiągnięć na arenie międzynarodowej

Najlepsze otwarcie filmu w kinach IMAX w czwartkową noc (5,7 mln dolarów), pojedynczy dzień (14 mln dolarów) oraz w weekend (30 mln dolarów)

Najlepsze otwarcie w kinach IMAX na świecie - 48 mln dolarów

Największa przedsprzedaż biletów w USA – ponad 100 mln dolarów
(Poprzedni rekord: “The Dark Knight Rises” - 25 mln dolarów)

Najlepsze otwarcie filmu z serii “Gwiezdne wojny”
(Poprzedni rekord: “Zemsta Sithów” – 108,4 mln dolarów)

***

"Przebudzenie Mocy" w Polsce zobaczyło w pierwszy weekend wyświetlania około 790 tysięcy widzów. Lepiej wystartowały tylko "Pięćdziesiąt twarzy Greya" oraz "Shrek Trzeci". Wygląda na to, że dzięki cenom biletów 3D i IMAX wpływy na nowych "Gwiezdnych wojnach" w Polsce były jednak rekordowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz