czwartek, 3 grudnia 2015

Polskie filmy na Sundance

Córki dancingu
Festiwal filmów niezależnych Sundance ogłosił program dotyczący produkcji międzynarodowych. Na tej liście znalazły się produkcje z Polski.

Na Sundance zaprezentowane zostaną: „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, które wystartują w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dramatycznych oraz „All These Sleepless Nights” (Wszystkie nieprzespane noce) Michała Marczaka, który znalazł się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych.

„Córki dancingu” to debiut Agnieszki Smoczyńskiej, za który otrzymała ona nagrodę w Gdyni. Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle i z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. W rolach głównych – dwie niezwykle uzdolnione aktorki młodego pokolenia: Michalina Olszańska i Marta Mazurek. Wspierają je gwiazdy polskiego kina w nowych, zaskakujących wcieleniach – Kinga Preis jako królowa sceny disco, Magdalena Cielecka w roli Boskiego Futra rozgrzewająca do czerwoności bywalców PRL-owskich dancingów i Jakub Gierszał jako wirtuoz basowego brzmienia. W tle  pulsuje rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery lat 70. i 80. Film wejdzie do kin w Polsce 25 grudnia.

„All These Sleepless Nights” (Wszystkie nieprzespane noce) to film, który niedawno otrzymał  dofinansowanie w ramach programu Sundance Documentary Fund. Fundusz przeznaczony jest dla twórców pracujących nad poruszającymi współczesną tematykę projektami dokumentalnymi, które cechuje oryginalność i innowacyjność w ujęciu tematu i które mają potencjał zaangażowania widzów. Każdego roku fundusz przyznaje granty o łącznej wartości między milionem a dwoma milionami dolarów. Z około 2000 zgłoszeń, które rocznie napływają do Sundance Documentary Fund, dofinansowanie otrzymuje od 40 do 60 najlepszych projektów. To portret współczesnych polskich dwudziestolatków. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała intymna opowieść o młodych ludziach. Niekonwencjonalna fabuła Michała Marczaka z uwagi na swój autentyzm w filmowaniu aktorów weźmie udział w rywalizacji o tytuł najlepszego międzynarodowego dokumentu.

Festiwal Sundance odbędzie się w dniach 21-31 stycznia 2016 w Park Utah.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do tych konkursów znajduje się tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz