wtorek, 1 października 2019

„Mowa ptaków” w TOP 20 polskiego box office


[BOX OFFICE] „Mowa ptaków”, niezwykły i bardzo dzielący widzów film Xawerego Żuławskiego, w miniony piątek wystartował w polskich kinach. Znalazł się on w pierwszej 20. najpopularniejszych filmów prezentowanych w weekend na naszych ekranach. Wyniki „Mowy ptaków” są bardzo budujące.

W pierwszy weekend wyświetlania w polskich kinach „Mowę ptaków” obejrzało 5408 widzów, co dało mu 18. miejsce na liście filmów prezentowanych w naszym kraju. Film prezentowany jest na 58 ekranach. Wraz z pokazami przedpremierowymi liczba sprzedanych biletów sięgnęła już ponad 12 tysięcy.

Dla firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon to rekordowe osiągnięcie. Wprowadzony w marcu „Wilkołak” w sumie uzbierał 14 tysięcy widzów, pokazywany wcześniej „Monument” zgromadził w sumie 12 tysięcy osób, a debiutujący na początku roku film Jana Jakub Kolskiego „Ułaskawienie” przyciągnął blisko 15 tysięcy osób.

Kontrowersje wokół „Mowy ptaków” i spore nagłośnienie w mediach wpłynęły pozytywnie na zainteresowanie widzów. Jednak film dzieli widzów i krytyków. Średnia ocen polskich krytyków na mediakrytyk.pl wynosi dziś 6.2. Podobnie film oceniają widzowie.

Bohaterami "Mowy ptaków" są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa - nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stanowią dominującą postawę. "Mowa ptaków" to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Główną rolę w filmie gra Sebastian Fabijański.

1 komentarz: