czwartek, 24 października 2019

Twórca „Under the Skin” pracuje z Ewą Puszczyńską


Ceniony brytyjski reżyser Jonathan Glazer od kilku lat przygotowuje film, który rozgrywał będzie się podczas II wojny światowej, w niemieckim obozie koncentracyjnym. Film realizowany ma być w Polsce i z naszej strony w produkcję filmu zaangażowana jest Ewa Puszczyńska, która ma na swoim koncie „Idę” i „Zimną wojnę”. Na ekran trafi ceniona książka „Strefa interesów”.

Jonathan Glazer to autor głośnego „Sexy Beast” i cenionego „Under the Skin” ze Scarlett Johansson. Twórca ten bardzo długo pracuje nad swoimi filmami, a film o Holocauście przygotowuje już od kilku lat. Dziś wiadomo, że ma bardzo silne produkcyjne wsparcie i są to A24, brytyjskie Film4 oraz producenci James Wilson, który pracował przy „Nigdy cię tu nie było” oraz nasza Ewa Puszczyńska.

Film nie ma jeszcze tytułu i nie wiadomo kto w nim zagra. Niewiele też wiadomo o jego tematyce, ale według zachodnich źródeł ma być to film luźno inspirowany książką Martina Amisa „The Zone Of Interest” (polskie wydanie „Strefa interesów”), która rozgrywa się w Auschwitz. Dobrze przyjęta w 2014 roku powieść opowiada o nazistowskim oficerze, który zakochuje się w żonie komendanta obozu. Historię opowiada trzech narratorów: Angelus Thomsen – oficer, Paul Doll – komendant i Szmul Zacharias z żydowskiego Sonderkommando.

Więcej o książce:

Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul - więzień obozu.

To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii.

Amis w swej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji - obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy - pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii - miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz