poniedziałek, 23 marca 2020

List otwarty edukatorów filmowych


Organizatorzy ogólnopolskich projektów dotyczących edukacji filmowej wskazali na trudności z jakimi przyszło się im zmierzyć w obliczu pandemii koronawirusa. Swój list skierowali do Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego, Minister rozwoju, Jadwigi Emilewicz, Ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego, Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosława Śmigulskiego.

Szanowni Państwo,

Jesteśmy edukatorami filmowymi: prywatnymi przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, którzy każdego roku kształtują postawy, rozbudzają empatię, uzupełniają wiedzę i rozwijają kompetencje humanistyczne młodych widzów w wieku szkolnym i przedszkolnym, uzupełniając treści podstaw programowych i polityki oświatowej państwa.

Prowadzone przez nas ogólnopolskie projekty edukacji z filmem:
           Akademia Filmowa Multikina i Cinema3D,
           Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej i Społecznej KinoSzkoła,
           Lekcja w kinie,
           Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
w każdym roku szkolnym trafiają do kilkuset tysięcy widzów: uczniów i nauczycieli.

Naszym podstawowym celem jest pomoc systemowi edukacji w realizacji zadań wynikających z podstaw programowych przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych, edukacji wczesnoszkolnej czy wychowania przedszkolnego w ciekawy dla uczniów sposób. Naszymi działaniami wspomagamy również nauczycieli w nawiązaniu dialogu z uczniami poprzez poruszanie aktualnych tematów społecznych i dyskusje po filmach, a także w wychowaniu świadomych odbiorców kultury – przyszłych odbiorców kina artystycznego. Nasze programy były wielokrotnie nagradzane, doceniane i wspierane, stanowiąc ważne narzędzie w budowaniu młodej publiczności przez wszystkie rodzaje kin i ośrodki kultury.

Jako podmioty gospodarcze nierozerwalnie związane z branżą rozpowszechniania filmów w kinach jesteśmy przedstawicielami jednego z pierwszych sektorów, które w sposób drastyczny odczuwają skutki pandemii koronowirusa SARS-CoV-2. Od 12 marca nie mamy szans generować żadnych wpływów. Przewidujemy, że realnie sytuacja ta potrwa minimum do końca kwietnia, a prawdopodobnie do końca roku szkolnego, ponieważ szkoły odpracowywać będą konieczne minima programowe. Mimo to ponosimy koszty stałe utrzymania naszej infrastruktury i zespołów. Spłacamy kredyty i leasingi. Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość wielu współpracujących z nami osób.

Nasze modele funkcjonowania, relacje z partnerami oraz ekspercką wiedzę wypracowywaliśmy przez ostatnich kilkanaście lat: wymagało to systematycznych inwestycji w kadry i infrastrukturę. W tym czasie nauczyliśmy się m.in. prowadzić działalność z niewielką pomocą państwowych dotacji lub w ogóle bez nich. Niestety dziś tej pomocy potrzebujemy: bez zewnętrznego wsparcia nie będziemy w stanie w kilkumiesięcznej perspektywie utrzymać stanowisk zatrudnianych przez nas specjalistów, a być może również kontynuować działalności.

Kinematografia spełnia nieocenioną rolę społeczną, ale jak mało która dziedzina kultury podatna jest również na komercjalizację. Jesteśmy przekonani, że nasze programy w znaczący sposób przyczyniają się do zachowania w Polsce różnorodności kultury filmowej, kształtowania świadomych odbiorców i ich odpowiedzialnych postaw oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszej działalności poprzez bezpośrednią pomoc w ponoszeniu kosztów stałych – wynagrodzeń, czynszów, rat kredytów i leasingów oraz składek ZUS.

Nie mamy wątpliwości, że tylko mobilizacja i konsolidacja środowiska filmowego mają szansę na zminimalizowanie strat, jakie może ponieść w najbliższych latach cała branża produkcji i rozpowszechniania filmów.

Z poważaniem,

Joanna Zabłocka-Skorek – dyrektor Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej "KinoSzkoła"

Maciej Jakubczyk – dyrektor działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Marek Kaczkowski – twórca i dyrektor programowy: Lekcja w Kinie, Centrum Edukacji Filmowej

Radek Tomasik – szef projektów edukacyjnych Multikina i Cinema3D, Pracownia Ferment Kolektiv

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz