środa, 4 marca 2020

„Sala samobójców. Hejter” na Tribeca Film Festival


Międzynarodowa premiera filmu „Sala samobójców. Hejter” będzie miała miejsce na tegorocznym  Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Film powalczy tam o nagrody w konkursie głównym.

Najnowsze przedsięwzięcie Jana Komasy zakwalifikowało się do głównego konkursu prestiżowego Tribeca Film Festival, który odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 15-26 kwietnia. Film zostanie tam zaprezentowany w ramach sekcji International Narrative Competition. Tribeca Film Festival to ważny punkt na mapie międzynarodowych festiwali filmowych i jedna z największych światowych imprez kina niezależnego. Liczba tytułów ubiegających się o udział w festiwalu przekracza 10 tysięcy, a festiwalowe pokazy gromadzą milionową widownię.  

– Bardzo się cieszymy z tego zaproszenia. Szczególnie, że nie kto inny, jak właśnie Robert de Niro, założyciel Tribeca Film Festival, był naszą pierwszą inspiracją dzięki swojej porażającej roli w filmie „Taksówkarz” – komentuje Jan Komasa. – To, że nasz „Hejter” jako pierwszy polski film znajdzie się w konkursie głównym Tribeca Film Festival, w sercu nowojorskiego Manhattanu, jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem. Miejsce, w którym odbywa się festiwal jest bardzo symboliczne, bo nasz film opowiada o wielkim mieście i okrutnych zasadach, jakimi rządzi się życie pomiędzy wieloma gniotącymi się nawzajem warstwami społecznymi.

Fakt, że „Hejter” przeszedł wyśrubowaną selekcję i został wybrany spośród tysięcy tytułów z całego świata ubiegających się o miejsce w konkursie, napawa dumą, ale i nie dziwi, biorąc pod uwagę zarówno dotychczasowe sukcesy Jana Komasy na międzynarodowym polu, jak również uniwersalną tematykę i przesłanie „Hejtera”. Podobnie jak głośny „Joker” Todda Phillipsa czy oscarowy „Parasite” Joon-ho Bonga, najnowszy film Jana Komasy stanowi podniesioną do artystycznej potęgi wariację na temat negatywnej energii buzującej w społeczeństwie na skutek nierówności i narastającej frustracji.

– Jest coś w tym, że filmy powstające równolegle w różnych częściach świata, mimo że opowiadają inne historie, dotykają podobnych tematów, skupiają się symptomach rodzącego się zła – zauważa Wojciech Kabarowski, jeden z producentów filmu. – Hejter powstał ze strachu przed nadchodzącą apokalipsą. Powstał, bo ta perspektywa nas przeraża lub przerażać powinna – dodaje reżyser filmu, Jan Komasa.
 
– Była jesień 2016 roku, pojawiało się coraz więcej informacji o działalności hejterskiej, i tej związaną z kampanią wyborczą, i tej dotyczącej zakulisowych działań antycelebryckich. Ludzie dowiedzieli się o firmach, które zajmują się systemowo tworzeniem fake newsów i manipulacją w sieci. Pomyślałem, że warto byłoby – za pomocą filmu – pokazać tę ewolucję Internetu – mówi Jerzy Kapuściński, producent „Hejtera”. 

Tribeca Film Festival Festiwal powstał z inicjatywy Roberta de Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa w bezpośredniej reakcji na zamachy z 11 września. Impreza patronowała odbudowie Dolnego Manhattanu, jednak o powołaniu Tribeki De Niro myślał już wcześniej. Nowojorski festiwal miał przypominać, że kino USA to nie tylko Hollywood. Filmy amerykańskie głównego nurtu rozrywkowego na ogół nie mają tu wstępu, szczególnie hollywoodzkie produkcje o rekordowych budżetach. Celem festiwalu jest także promocja Nowego Jorku jako centrum przemysłu filmowego, a także prezentacja najciekawszych zagranicznych produkcji licznemu i wpływowemu gronu odbiorców. Nazwa festiwalu nie pochodzi od miejscowości, lecz od nazwy nowojorskiego instytutu sztuki filmowej, który odpowiada za organizację festiwalu. [informacja prasowa]

***


Dokument kreacyjny „Kubrick by Kubrick” autorstwa Gregory Monro i nowa koprodukcja międzynarodowa Telemark z Temps Noir, Arte z promesą wsparcia Polski Instytut Sztuki Filmowej, będzie miał światową premierą festiwalową na Tribeca Film Festival.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz