środa, 17 sierpnia 2016

Film Żuławskiego odrestaurowane. Po śmierci


Narzekał Andrzej Żuławski na bardzo złą jakość swoich filmów dostępnych w Polsce. Wydania DVD w naszym kraju to był estetyczny koszmar, za to na zachodzie jego filmy wydawane były znacznie lepiej. Mistrza ucieszyłaby pewnie wiadomość, że filmy z jego polskiego okresu zostały odrestaurowane. Będzie je można zobaczyć w czasie festiwalu w Gdyni.

Sekcja „Czysta klasyka”, prezentująca odnowiony cyfrowo kanon polskiej kinematografii organizowana jest na Festiwalu Filmowym w Gdyni od 2008 roku. W tym roku zaprezentowana zostanie w szczególnej odsłonie jako „Czysta klasyka – In Memoriam”. Sekcja ta poświęcona będzie przede wszystkim twórczości zmarłego niedawno filmowego wizjonera Andrzeja Żuławskiego oraz Krzysztofa Kieślowskiego w 20. rocznicę śmierci.

W ramach sekcji zaprezentowany zostanie cyfrowo zrekonstruowany „Przypadek” (1981), który w ten sposób wpisze się w program obchodów „Roku Kieślowskiego”. W ramach „Czystej klasyki – In Memoriam” na 41. FFG zobaczymy cztery zrekonstruowane cyfrowo filmy Andrzeja Żuławskiego z pierwszego, głównie polskiego okresu jego kariery. Retrospektywę reżysera otworzy jego debiut, „Trzecia część nocy” (1971), apokaliptyczna wizji okupacji oparta na rodzinnych doświadczeniach. Widzowie obejrzą również dwa „półkowniki”, czyli „Diabła” (1972 – premiera 1988), opowieść o Marcu’68 ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka w roli tytułowej i legendarne widowisko s-f „Na srebrnym globie”, którego realizacja została przerwana na skutek decyzji politycznej. Realizacja filmu rozpoczęła się w 1976 roku, a zakończono ją dopiero w 1988 roku.

Przegląd zamknie francusko-niemieckie „Opętanie” (1981), film na dobre rozpoczynający europejski rozdział twórczości reżysera. To stosunkowo słabo znana w Polsce, wykorzystująca konwencje horroru historia opętania własną seksualnością, ale też polityczna metafora, symboliczny opis zmagania się z potworem komunizmu. Zapada w pamięć zwłaszcza za sprawą wielkiej kreacji Isabelle Adjani.

Wszystkim pokazom towarzyszyć będą spotkania z współtwórcami poszczególnych filmów. Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, dodaje: - Co roku z prawdziwym wzruszeniem obserwuję duże zainteresowanie widzów odnowionymi cyfrowo arcydziełami polskiego kina, a także wzruszenie członków ekip, których zapraszamy na pokazy. W tym roku największym powodem do radości jest dla mnie obecność cyfrowych wersji filmów Andrzeja Żuławskiego, którego uważam za jednego z kluczowych artystów polskich XX wieku, a którego filmy wciąż pozostają zbyt mało znane w jego ojczyźnie. Obserwujemy obecnie ogromny światowy wzrost zainteresowania twórczością Andrzeja Żuławskiego; gdyńskimi pokazami chcemy przypomnieć jego spuściznę także na gruncie rodzimym.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.