środa, 10 sierpnia 2016

„Romantik” w konkursie w Toronto


Świetna wiadomość festiwalowa. Krótkometrażowy „Romantik” Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do konkursu ShortCuts 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Będzie to pierwszy zagraniczny pokaz produkcji, która powstała w ramach drugiej edycji projektu Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i L.e. G.R.E.C – „Warszawa-Paryż”.

Oficjalna informacja:

„Romantik” to krótka historia utrzymana w tragikomicznej tonacji o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia. Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera swoją ukochaną Zosię w tajemniczą i romantyczną podróż. Pragnie jej się oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem jego życia, a drobiazgowo zaplanowana podróż okaże się daleka od wyobrażeń czy oczekiwań.

W rolę Stanisława wcielił się Robert Więckiewicz, z kolei Zosię zagrała Justyna Wasilewska. Autorem zdjęć do filmu, które zrealizowano jesienią 2015 roku w Paryżu, jest Jakub Czerwiński.

Film w Polsce doceniło już jury 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, przyznając Jantara 2016 dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Rakowicza nagrodzono za talent narracyjny, poczucie humoru i lekkość w opowiadaniu historii. „Romantik” zakwalifikował się także do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.