wtorek, 9 sierpnia 2016

Polskie filmy których nie ma, docenione w Locarno


Na festiwalu w Locarno przyznano nagrodę „First Look” dla filmów znajdujących się w post-produkcji. W związku ze specjalną prezentacją polskiej kinematografii w Locarno, to wyróżnienie dedykowane było w tym roku tylko naszym filmom.

Nagrodę główną dla polskiego filmu znajdującego się w post-produkcji otrzymały „Ptaki śpiewają w Kigali”, ostatnie wspólne przedsięwzięcie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Wyróżnienie otrzymała „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego. O wyborze zdecydowało jury w składzie: Cameron Bailey – dyrektor artystyczny festiwalu w Toronto, Bero Beyer – selekcjoner festiwalu w Rotterdamie, Kerem Ayan – dyrektor MFF w Istambule. Laureat nagrody otrzymał 65 tysięcy euro na post-produkcję filmu, a sponsorem nagrody była firma Cinelab Bucharest.

„Ptaki śpiewają w Kigali” to oparta na faktach historia młodej dziewczyny z plemienia Tutsi i europejskiej ornitolog, która ratuje jej życie podczas rzezi Tutsi przez Hutu w Rwandzie w 1994 roku. Pomiędzy kobietami rodzi się więź. Główne role zagrały Jowita Budnik i Eliane Umuhire. - Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy robić filmu politycznego, stricte historycznego. Powieść o ludobójstwie interesuje mnie bardziej w formie pewnych pytań: jak żyć po ludobójstwie, co to jest przebaczenie, czy przebaczenie oznacza pojednanie? Dzisiaj myślę, że ten film jest o żałobie, o próbie odbudowania się po stracie – mówiła Joanna Kos-Krauze.

O nagrodę „Locarno Film Festival’s First Look” ubiegały się następujące filmy (wersja angielska):

13 SUMMERS UNDERWATER by Wiktoria Szymanska, produced by Wiktoria Szymańska, Izabela Igel (Luna W) and Edher Campos (Machete Producciones)

BIRDS ARE SINGING IN KIGALI (Ptaki Spiewają W Kigali) by Joanna Kos-Krauze & Krzysztof Krauze, produced by Joanna Kos-Krauze and Aleksandra Bielska (KosFilm)

THE BUTLER (Kamerdyner) by Filip Bajon, produced by Olga Bieniek and Mirosław Piepka (Film Icon)

DAY OF CHOCOLATE (Dzien Czekolady) by Jacek Piotr Bławut, produced by Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films)

I’M A KILLER (Jestem morderca) by Maciej Pieprzyca, produced by Renata Czarnkowska-Listoś and Maria Gołoś (Re Studio)

ZGODA by Maciej Sobieszczanski, produced by Zbigniew Domagalski and Monika Błachnio (Studio Filmowe Kalejdoskop)