sobota, 13 sierpnia 2016

Marcin Dorociński w 452 amerykańskich kinach


Do amerykańskich kin wszedł w piątek film zatytułowany „Anthropoid”. To historia rozgrywająca się w czasie II wojny światowej. U boku gwiazd występuje tam Marcin Dorociński. Na razie oficjalnie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle film trafi do polskich kin.

To historia dwójki czechosłowackich żołnierzy, który w grudniu 1941 roku wracają do rodzinnego kraju, by dokonać zamachu na znienawidzonego Reinhard Heydrich, jednego z liderów Nazistów. Reżyserem filmu jest Sean Ellis, twórca "Metro Manila". Główne role w filmie grają Cillian Murphy, Jamie Dornan, Ana Geislerova i Toby Jones. Na planie towarzyszy im Marcin Dorociński.

W filmie Marcin Dorociński wciela się w postać Ladislava Vaneka. To postać historyczna i bardzo kontrowersyjna. Sprzeciwiał się zamachowi na Heydricha, ale działał w ruchu oporu. Był wiele razy aresztowany przez Gestapo, jego postępowanie w czasie II wojny światowej budziło mieszane uczucia. Postać trudna do historycznej oceny, przez wielu uznany za zdrajcę, ale nigdy nie skazany.

Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach i towarzyszyły mu recenzje dość umiarkowane. Na Rotten Tomatoes „Anthropoid” zgromadził 56 procent pozytywnych opinii.  Może to być powód braku daty premiery w Polsce?

Film w USA nie ma szerokiej dystrybucji, ale pojawił się na 452 ekranach. Ciekawe czy gwiazda „Pięćdziesięciu twarzy Greya” przyciągnie widzów do kin.