czwartek, 4 sierpnia 2016

Patryk Tomiczek nowym dyrektorem „Silesia-Film”


Przed kilkoma dniami rozstrzygnięto konkurs na nowego dyrektora Instytucji Filmowej "Silesia-Film" w Katowicach. Funkcję tę pełnił będzie Patryk Tomiczek, były już dyrektor Festiwalu Filmów Kultowych, mój współpracownik w Stopklatce i gość „Lata z Muzami”.

Patryk Tomiczek zastąpi na stanowisku dyrektora Mariusza Wróbla. Zarząd Województwa rozpoczął pod koniec lipca procedurę związaną z powołaniem go na to stanowisko.

W oficjalnym komunikacie tak przedstawiany jest nowy dyrektor:

Tomiczek urodził się w 1980 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na kierunku kulturoznawstwo o specjalizacji filmoznawczej, ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku pracował jako kierownik ds. organizacji projektów w Stowarzyszeniu Inicjatywa, a następnie od 2009 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. Od 6 lat Tomiczek jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim.

Doświadczenie zdobywał współpracując z wieloma organizacjami prowadzącymi działalność kulturalną m.in. Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Międzynarodowym Festiwalem Off Camera w Krakowie. W stowarzyszeniu "Delta Partner" sprawdził się jako specjalista ds. projektów europejskich. Jako dziennikarz współdziałał również z portalem internetowym stopklatka.pl.

***

Od siebie dodam, że to fachowiec o wielkiej wiedzy, miłośnik kina różnorodnego, z którym często mi jest po drodze filmowej. Bardzo się cieszę z jego sukcesu, życzę wielu dalszych osiągnięć i bardzo mnie ciekawi co wydarzy się w śląskiej instytucji filmowej pod jego rządami. A zadanie przed nim stoi znaczące.

"Silesia-Film" to najważniejsza instytucja filmowa w województwie śląskim. Do jej priorytetów należy m.in. rozwój Śląskiego Funduszu Filmowego, finansującego produkcje zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Od 9 lat instytucja zajmuje się również organizacją Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Prowadzi także regionalną Filmotekę Śląską i 5 kin - znajdujące się w Katowicach Kino Kosmos, Kino Światowid i Kinoteatr Rialto, Kino Janosik w Żywcu oraz Kino Bałtyk w Raciborzu.