niedziela, 7 sierpnia 2016

Mocny start „Legionu samobójców”


[BOX OFFICE] „Legion samobójców” zbiera krytyczne recenzje, ale widzowie tłumnie odwiedzali kina w weekend premierowy. W USA wpływy przekroczyły 135 mln dolarów.

Rosnące niezadowolenie z filmu odbije się na nim w kolejnych dniach i tygodniach. Obserwatorzy rynku kinowego przewidują, że „Legion samobójców” będzie teraz tracił duże zainteresowanie widzów. Dowodem tego jest znaczący spadek widzów w sobotę, a przecież piątkowe wpływy były imponujące. Coś jest nie tak z filmem, skoro mój 11-letni syn wyszedł z kina narzekając na ukazaną w nim historię, która wydała mu się słaba i czasami bez sensu. Na Rotten Tomatoes tylko 26 procent pozytywnych opinii. Widzowie dają jednak filmowi nieco lepszą ocenę od „BvS”.

135 mln dolarów wpływów w USA, do tego 132 mln dolarów z rynków międzynarodowych daje globalnie 267 mln dolarów i tytuł filmu z najlepszym otwarciem wśród premier sierpniowych w historii box office. „Legion samobójców” uzyskał tak duże wpływy mimo braku premiery w Chinach, kraju który nie chce u siebie tej produkcji. Warto podkreślić, że film zanotował trzecie najlepsze wśród tegorocznych otwarć, gorsze tylko od „Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów” (179,1) i „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (166). W wymiarze historycznym jest to 19 otwarcie w historii amerykańskiego box office. Dla Willa Smitha to oczywiście najlepsze otwarcie w karierze. Ciekawe, że aż 46 procent widowni w piątek stanowiły kobiety, zapewne fanki Jareda Leto lub Harley Quinn.

W Warner Bros. otwierają szampana. Dzięki osiągnięciu „Legionu…” studio przekroczyło właśnie granicę 1 miliarda dolarów wpływów i uczyniło to, jako jedyne studio z Hollywood, 16 rok z rzędu.

W amerykańskich kinach zadebiutował też familijny „Jak zostać kotem”. I tutaj film spotkał się z ostrym atakiem krytyków. Niestety widzowie bardzo nie dopisali, a wpływy sięgnęły jedynie 6,5 mln dolarów.

Drugie miejsce w amerykańskim box office zajął „Jason Bourne”, który stracił 62 procent zainteresowania. Wpływy w weekend to 22,3 mln dolarów, a po 10 dniach zarobek to 103,4 mln dolarów. To znacznie większy spadek niż było to w przypadku poprzednich filmów z tej serii. Wpływ na spadek miał oczywiście „Legion…”. Poza granicami film przyniósł już 91,9 mln dolarów, co globalnie daje 195,4 mln dolarów.

Wielkie osiągnięcie jest udziałem animacji „Sekretne życie zwierzaków domowych”. W USA wpływy przekroczyły już 300 mln dolarów, a globalnie film sięgnął już po 500 mln dolarów. Premiera na wielu rynkach będzie jeszcze miała miejsce (w Polsce we wrześniu).