poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Przyszłoroczne Nowe Horyzonty w sierpniu


Z powodu odbywających się we Wrocławiu w przyszłym roku World Games, festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się wyjątkowo dopiero w sierpniu. Niestety z datami trwania pokryje się z innym europejskim wydarzeniem filmowym, festiwalem w Locarno.

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 3-13 sierpnia 2017. 70. edycja MFF w Locarno będzie miała miejsce w dniach 2-12 sierpnia 2017.

Organizatorzy Nowych Horyzontów „zmuszeni” zostali do zmiany dat swojego wydarzenia już przed dwoma laty, gdy okazało się, że Wrocław będzie gospodarzem 10. edycji wydarzenia sportowego World Games.

Organizatorzy Nowych Horyzontów zdają sobie doskonale sprawę z sytuacji na rynku festiwalowym i przewidzieli pokrycie dat z festiwalem w Locarno. Jak zapewnia Roman Gutek Nowe Horyzonty będą współpracowały z festiwalem w Locarno „celem umożliwienia przedstawicielom branży uczestniczenia w obu imprezach”.

Screendaily pisze jednak, że pokrycie się obu festiwali może być problematyczne. Już dziś mówi się, że agenci sprzedaży, programerzy festiwali, dystrybutorzy raczej będą musieli wybrać pomiędzy branżowymi wydarzeniami dziejącymi się na obu festiwalach. W Locarno jest to Industry Days, a we Wrocławiu Polish Days. Wydaje się też, że pod wieloma względami to Locarno wydaje się znacznie bardziej atrakcyjnym festiwalem dla przedstawicieli branży (corocznie imponująca lista gości, bardzo rozbudowany program, szeroka oferta). Z drugiej strony dla chcącego... Przedstawiciele Locarno informują, że ich wydarzenie branżowe będzie miało miejsce od soboty do poniedziałku. Jeśli Nowe Horyzonty swoje działania rozpocznie od wtorku, to zainteresowane osoby będą miały szansę odwiedzić także Wrocław.

Na polskim rynku też dojdzie do małego zamieszania. Sierpniowa data Nowych Horyzontów może wpłynąć na daty takich festiwali, jak Dwa Brzegi w Kazimierzu, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Ińskie Lato Filmowe, które dzieją się właśnie corocznie w sierpniu.

Sierpniowa edycja Nowych Horyzontów to jednorazowa sytuacja (no chyba, że... pojawi się kolejne kosmiczne wydarzenie sportowe, albo innego rodzaju zdarzenie ważne dla Wrocławia). Od 2018 roku festiwal powraca do daty lipcowej, która pod wieloma względami jest znacznie lepsza dla polskiego wydarzenia.