niedziela, 14 sierpnia 2016

„Hycel” z szansą na nominację do Oscara


Film krótkometrażowy „Hycel” w reżyserii Darii Woszek i z Januszem Chabiorem w głównej roli zwyciężył w konkursie festiwalu w Rhode Island w USA. Tym samym polski film znalazł się w ścisłym gronie tytułów, które mogą ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny.

Pudle, wyżły, boksery, owczarki – wszystkie one powinny drżeć, kiedy ich trop zwęszy rakarz. Ale tytułowy hycel to szczególny rodzaj niegodziwca – uprowadza zwierzęta po to, by zwrócić je prawowitym właścicielom, którzy wówczas obdarowują go różnymi wyrazami wdzięczności, a czasem nawet kopertą ze skrupulatnie odliczonym znaleźnym. W tej czarnej komedii rolę haczyka pełni pewien urodziwy wilczur, który okazuje się bezpańskim psem. Co począć z takim fantem?

Główną rolę w filmie gra Janusz Chabior, a w roli drugoplanowej wystąpił Marian Dziędziel. „Hycel” startował m.in. w Konkursie Filmowa Młoda Polska na „Lecie z Muzami” w Nowogardzie, we wrześniu będzie pokazany na festiwalu w Gdyni, ale wcześnie w sobotę 20 sierpnia zamknie Ińskie Lato Filmowe.

(na podstawie informacji od Michała Oleszczyka)