poniedziałek, 5 marca 2018

Oscary 2018. Komentarz do nagród


[SEZON NAGRÓD 2017/2018] Cztery Oscary dla klasycznego w stylu i gatunkowego „Kształtu wody” i oficjalny triumf tego filmu podczas 90. edycji nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej! Kilka wyróżnień przyznano zgodnie z planem, ale było też sporo niespodzianek. „Twój Vincent” nie zdobył Oscara, ale sama nominacja dla tej malarskiej animacji to ogromne wyróżnienie dla polskiego kina. Oto komentarz do tegorocznej gali wręczenia Oscarów.

Po dwóch latach dość nieoczywistych Oscarowych triumfów filmów „Spotlight” (w 2016 roku pokonuje „Zjawę”) i „Moonlight” (w 2017 lepszy od „La La Land”) Hollywood ponownie doceniło obraz stworzony z miłości do kina i niejako w hołdzie do historii kina i całej kultury fantastycznej. W dodatku stworzono film bardzo klasyczny w formie, bardzo hollywoodzki, choć zrealizowany za skromne 19 milionów dolarów. „Kształt wody” w dodatku to najbardziej kasowy film doceniony najważniejszym Oscarem w ostatnich pięciu latach, który przyniósł jak na razie 57 mln dolarów w USA i wraz z wpływami z rynków międzynarodowych wynoszą one 126 mln dolarów. Guillermo del Toro zadedykował Oscara wszystkim młodym filmowcom.

Nominowany do 13 Oscarów „Kształt wody”, laureat Złotego Lwa w Wenecji w zeszłym roku, to produkcja fantastyczna, niemal baśniowa rozgrywająca się na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Elisa (Sally Hawkins) pracuje w ukrytym, ściśle strzeżonym laboratorium rządowym, samotna i odizolowana od reszty świata. Jej życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy wraz ze swoją współpracowniczką, Zeldą (Octavia Spencer) wpadają na trop tajnego eksperymentu. Film o miłości niemej sprzątaczki i wodnego potwora otrzymuje głównego Oscara! Twórcą tego filmu jest Guillermo del Toro, autor takich filmów, jak „Labirynt Fauna”, „Hellboy”, „Pacific Rim”. Dwa Oscary w tym roku dla tego meksykańskiego twórcy za produkcję i reżyserię "Kształtu wody" to uznanie jego niezwykłej umiejętności pobudzania do działania wyobraźni. Tym samym del Toro dołączył do swoich dwóch przyjaciół z Meksyku, Alfonso Cuarona (Oscar za „Grawitację”) i Alejandro Gonzaleza Inarritu (Oscary za „Birdmana” i „Zjawę”), których w ostatnich latach tak mocno doceniła Akademia. Należy mieć nadzieję, że Oscary dla del Toro otworzą mu drogę do realizacji wymarzonych projektów filmowych.

Czy „Kształt wody” to najlepszy z Oscarowych filmów? Zdecydowanie nie, ale jakie to ma dziś znaczenie. Wyżej ceniłem „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (dwa Oscary) i „Dunkierkę” (trzy Oscary). Niestety moje przedoscarowe spekulacje się nie potwierdziły, zresztą nie tylko moje... „Kształt wody” otrzymał też Oscary za najlepszą muzykę (drugi Oscar w karierze dla Alexandra Desplata) i bardzo zasłużenie za fantastyczną scenografię.

Zdecydowanie łatwiej obstawić było Oscary aktorskie, ale nie było to trudne i faworyci wygrali. Frances McDormand za główną rolę kobiecą w „Trzech billboardach…”, Gary Oldman za kreację Winstona Churchilla w „Czasie mroku”, Allison Janney za kobiecą rolę drugoplanową w „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” i Sam Rockwell za męską rolę drugoplanową w „Trzech billboardów…” to tegoroczni laureaci Oscarów za role aktorskie. Oldman, Janney i Rockwell stworzyli zdecydowanie bardzo widowiskowe kreacje. Z tego grona tylko Frances McDormand zdobyła wcześniej Oscara, ale było to 21 lat temu, kiedy to została doceniona za główną rolę w „Fargo”.

Trzy Oscary zdobyła „Dunkierka”, ale wszystkie w kategoriach technicznych (za montaż i dwukrotnie za dźwięk). To nagrody bardzo zasłużone, bo elementy w tym filmie stoją na perfekcyjnym poziomie i grają tutaj szczególną, jeśli nie jedną z głównych, ról. Dwa Oscary otrzymała animacja „Coco”, która pokonała „Twojego Vincenta”, ale niestety zdobyła też nagrodę za najlepszą piosenkę, co jest jedną z tych niemiłych niespodzianek, a porażka „This is Me” to spora sensacja. Dwa Oscary zdobył „Czas mroku”, oba związane z Garym Oldmanem – za główną rolę męską i charakteryzację aktora. Dwa Oscary otrzymał „Blade Runner 2049”, który doceniono za efekty wizualne, a przede wszystkim za zdjęcia autorstwa Rogera Deakinsa, który doczekał się tej nagrody po 14 nominacjach. Autor zdjęć bardzo skromnie podziękował za nagrodę, bez napięcia, kartki itp. Mistrz!

Zgodnie z planem Oscara za scenariusz adaptowany zdobył 89-letni James Ivory za „Tamte dni, tamte nocy” i został najstarszym scenarzystą docenionym przez Akademię. Niestety Oscara za scenariusz oryginalny otrzymał faworyzowany za oceanem Jordan Peele za „Uciekaj!”. Ten drugi pokonał scenariusz „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri” autorstwa Martina McDonagha. Dla mnie to największe oscarowe nieporozumienie w tym roku.

Nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymała „Fantastyczna kobieta” z Chile, a wśród pełnometrażowych dokumentów wygrał „Ikar” wyprodukowany przez Netflixa film o dopingu w rosyjskim sporcie. W tej pierwszej kategorii przegrała wybitna rosyjska „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa. Za kostiumy doceniono „Nić widmo”, a wśród krótkich animacji wygrała produkcja podpisana przez słynnego koszykarza Kobe Bryanta.

Gala? Sporo odniesień do zeszłorocznej wpadki z kopertami. Dobry Jimmy Kimmel, fajny pomysł z odwiedzeniem „przypadkowych” widzów, którzy oglądali film w pobliskim kinie. Ze wszystkie wystąpień najbardziej zapadło w pamięci to autorstwa Frances McDormand, która zachęciła scenarzystów do pisania i tworzenia ról dla kobiet. To na jej wezwanie na sali wstały wszystkie kobiety nominowane do Oscarów w tym roku i aktorka zaapelowała o pracę dla kobiet w Hollywood. Nie brakowało odniesień do skandalu z molestowaniem seksualnym. Zwracano uwagę na kwestie różnic etnicznych w Hollywood.

Finałowego Oscara ponownie wręczyli Faye Dunaway i Warren Beatty. Tym razem obyło się bez niespodzianek.

Amerykańska Akademia Filmowa dość równomiernie rozdzieliła Oscary i praktycznie tylko „Lady Bird”, „Mudbound” i „Czwarta władza” nie zdobyły żadnej nagrody.

ZASKOCZENIA I NIESPODZIANKI

SMUTEK „Kształt wody” lepszy od „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri”. Wolę ten drugi, to lepszy film

RADOŚĆ Po raz pierwszy od wygranej "Za wszelką cenę" w reżyserii Clinta Eastwooda w 2005 roku, głównego Oscara zdobył film z kobietą w głównej roli

RADOŚĆ Nagroda w kategorii Najlepszy Film dla filmu fantastycznego, kina gatunkowego, które Akademia zazwyczaj pomijała

RADOŚĆ Opowieści z Meksyku i kręcone przez Meksykańskich twórców wyraźnie odnotowały swój udział w tegorocznych Oscarach

RADOŚĆ Guillermo del Toro jest trzecim reżyserem z Meksyku, który w ostatnich pięciu latach zdobył Oscara za reżyserię. Twórca ten dołączył do swoich przyjaciół Alfonso Cuarona i Alejandro Gonzaleza Inarritu

SMUTEK „Blade Runner 2049” pokonuje „Wojnę o Planetę Małp” w kategorii Efekty Wizualne

SMUTEK Greta Gerwig i „Lady Bird” bez Oscara

SMUTEK „This is Me” przegrywa Oscara za najlepszą piosenkę z przeciętnym utworem z „Coco”

SMUTEK/RADOŚĆ Jordan Peele wygrywa Oscara za scenariusz oryginalny i pokonuje „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Peele jest pierwszym Afro-Amerykaninem docenionym Oscarem w tej kategorii

RADOŚĆ Roger Deakins po 14 nominacjach zdobywa pierwszego Oscara

SMUTEK Nowatorski animowany malarsko „Twój Vincent” przegrywa z „Coco” ze studia Pixar

RADOŚĆ Gary Oldman w końcu zdobył Oscara!

RADOŚĆ Podobnie sprawa ma się z Samem Rockwellem, który dał nam wcześniej wiele aktorskich kreacji

RADOŚĆ Klasyk kina 89-letni James Ivory zdobył swojego pierwszego Oscara i stał się najstarszym zdobywcą Oscara w historii

RADOŚĆ Alexandre Desplat zdobył drugiego Oscara za muzykę i to nie jest jego ostatnia nagroda

RADOŚĆ Film o kostiumach zdobywa Oscara za kostiumy. Bardzo zasłużenie

RADOŚĆ Film z Chile po raz pierwszy zdobywa Oscara nieanglojęzycznego. Poruszająca „Fantastyczna kobieta” lepsza od „The Square” i „Niemiłości”. Na scenie pojawiła się Daniela Vega, transseksualna aktorka, która zaapelowała o otwartość

SMUTEK Pierwsza kobieta nie zdobyła Oscara za zdjęcia, ale coś drgnęło…

RADOŚĆ Mamy mały polski akcencik. Nagrodzony Oscarem za charakteryzację do "Czasu mroku" David Malinowski, z pochodzenia jest Polakiem. Jego rodzice pochodzą z Łąkorza (gmina Biskupiec)

OSCARY W LICZBACH

Filmy, ze zdobytymi Oscarami:
Kształt wody - 4
Dunkierka - 3
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri - 2
Czas mroku - 2
Coco - 2
Blade Runner 2049 -2
Nić widmo - 1
Jestem najlepsza. Ja, Tonya - 1
Tamte dni, tamte noce - 1
Uciekaj! – 1

Wśród studiów filmowych najwięcej Oscarów otrzymały:
Fox Searchlight - 6
Focus Features - 3
Universal - 3
Warner Bros - 3
Disney - 2
Sony Pictures Classics – 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz