poniedziałek, 31 lipca 2017

„Blade Runner 2049”. Dołączają nowi kompozytorzy


Muzykę do filmu „Blade Runner 2049” podpiszą wspólnie trzej kompozytorzy. Johann Johannsson, Benjamin Wallfisch i Hans Zimmer. Zadanie okazało się bardzo ciężkie.

Muzykę do „Blade Runner 2049” komponował na początku Johann Johannsson, stały współpracownik Denisa Villeneuve’a. Dziś wiadomo już, że w pracy tej wspierali będą go także Benjamin Wallfisch oraz gigant muzyki filmowej Hans Zimmer. Nie wiem w jakim kierunku pójdą nowi kompozytorzy i co wniosą do muzyki, ale robi się tłoczono. Za to nie ma tutaj Vangelisa, którego zaproszenie do współpracy byłoby wielkim wydarzeniem. Jestem jednak przekonany, że takie próby podjęto, ale wiekowy mistrz nie mógł lub nie chciał wziąć udziału w pracy nad „Blade Runner 2049”.

O zwiększeniu zespołu kompozytorów muzyki zadecydował podobno sam reżyser, który uznał, że Johannsson potrzebuje pomocy w tym „monumentalnym” zadaniu. Johann Johannsson z Islandii, zgodnie z planem, tworzy główny temat muzyczny filmu. Jednak biorąc pod uwagę skalę zadania Benjamin Wallfisch i Hans Zimmer dołączyli do zespołu, aby mu pomóc. Trudno było mierzyć się z muzyką Vangelisa, a do zapierających dech w piersiach dźwięków Johanna potrzebne były nowe rzeczy i Hans nam pomógł – powiedział reżyser.

Już na początku swojej pracy Johannsson mówił w wywiadach, że mierzenie się z muzyką Vangelisa to wielkie wyzwanie. Wygląda na to, że okazało się ono dla niego niezwykle ciężkie.

Efekty pracy Johannssona można było usłyszeć w ostatnim zwiastunie filmu i to się bardzo dobrze prezentowało.