poniedziałek, 17 lipca 2017

Umarł Martin Landau


W wieku 89 lat zmarł Martin Landau, laureat Oscara za rolę w filmie „Ed Wood” oraz gwiazda seriali „Mission: Impossible” i „Kosmos 1999”. Legenda amerykańskiej telewizji i kina.

Martin Landau urodził się 20 czerwca 1928 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Był aktorem oraz producentem filmowym, a swoją aktywność zawodową rozpoczął w latach 50. Pierwszy większy rozgłos przyniosła mu rola w filmie Alfreda Hitchcocka "Północ, północny zachód” (North by Northwest, 1959). Wielki międzynarodowy sukces Martin Landau odniósł grając mistrza kamuflażu Rollina Handa w serialu „Mission: Impossible”, za role w którym otrzymał Złoty Glob oraz był trzykrotnie nominowany do Emmy. Martin Landau, dla osób w moim wieku, najbardziej znany był z roli komandora Johna Koeniga w serialu „Kosmos 1999” (1975-77), ale dokonań aktorskich miał oczywiście więcej, a początek jego kariery to bardzo liczne udziały w serialach (m.in. „Bonanza”, „Strefa mroku”).

Znakomicie wypadł jako legendarny aktor Bela Lugosi w filmie „Ed Wood” w reżyserii Tima Burtona. Rola ta przyniosła mu Oscara w 1994. Za tę samą rolę otrzymał także między innymi Złoty Glob, Saturna i nominację do nagrody BAFTA. Nominowany był do Oscara także za „Zbrodnie i wykroczenia” oraz „Tucker - konstruktor marzeń”. Inne jego filmy to między innymi: „Kleopatra”, „Na szlaku Alleluja”, „Nevada Smith”, „Meteor”, „Obsesja”, „Ludzie miasta”, „Z archiwum x: Pokonać przyszłość”, „Majestic” i kilka produkcji, w których udzielał swojego głosu. W 2004 roku powstał film „Aryjska para”, do którego zdjęcia realizowano w Polsce.

Aktor pracował do ostatnich dni swojego życia. Na premierę czeka film „Without Ward”.

[tekst powstał we współpracy z Jagodą Spór]