czwartek, 20 lipca 2017

Smoczyńska nakręciła „Wyspę Pożeracza Dusz”

fot. Karolina Jonderko
Jak informuje producent, zakończyły się zdjęcia do krótkiego filmu Agnieszki Smoczyńskiej zatytułowanego „Wyspa Pożeracza Dusz”. Będzie to część międzynarodowej produkcji „The Field Guide to Evil”, o której pisałem jakiś czas temu.

Producentem wykonawczym filmu „Wyspa Pożeracza Dusz” jest Aurum Film. Obok Agnieszki Smoczyńskiej, w projekcie wzięło udział grono międzynarodowych reżyserów: z Niemiec (Katrin Gebbe - "A jeśli Bóg jest?"), Turcji (Can Evrenol - "Baskin"), Wielkiej Brytanii (Peter Strickland - “Duke of Burgundy. Reguły pożądania”), Austrii (Veronika Franz & Severin Fiala - "Widzę, widzę"), Grecji (Yannis Veslemes - "Norway"), Indii (Ashim Ahluwalia - "Miss Lovely") i USA (Calvin Reeder - "The Rambler"). Pomysłodawcami i producentami głównymi “The Field Guide to Evil” są Ant Timpson ("ABCs of Death") i Alamo Drafthouse.

Jak pisze Wirtualna Polska: Bohaterem polskiej części pt. “Wyspa Pożeracza Dusz”, nakręconej przez Agnieszkę Smoczyńską w oparciu o scenariusz Roberta Bolesto jest Kindler, bohater dziewiętnastowiecznych podań, który w okolicy jeziora Krzywa Kuta postanowił zjeść tuzin ludzkich serc, aby wygrywać wszystkie procesy sądowe. - Kindler zainteresował nas z kilku powodów. To bardzo polska opowieść, w której odbija się wielonarodowość, wieloreligijność, a także mazurskie zabobony. Nie brakuje w niej turpizmu, dodatkowo legendę wzbogaciliśmy o wątek miłosny, bo w naszym filmie Kindler zakochuje się w upiornej Dziewicy. Chcieliśmy opowiedzieć o narodzinach zła - mówi Agnieszka Smoczyńska w rozmowie z Wirtualną Polską. - O Kindlerze myśleliśmy jako dawnym odpowiedniku Breivika - dodaje. - Chciałem opowiedzieć mazurską historię, bo stamtąd pochodzę, a ta wydała mi się bonusem do “Córek Dancingu”, w obydwu historiach pojawia się motyw zjadania ludzkich serc - mówi Robert Bolesto.

W filmie występują Andrzej Konopka jako Kindler i Urszula Zerek jako Dziewica. Operatorem jest Jakub Kijowski. Zdjęcia powstawały w Twierdzy Modlin i wąwozach koło Kazimierza Dolnego.

Premiera całego projektu planowana jest na przyszły rok.