poniedziałek, 31 lipca 2017

Zmarła Jeanne Moreau


W wieku 89 lat zmarła wybitna francuska aktorka Jeanne Moreau. Zagrała pamiętne role w m.in.: „Jules i Jim”, „Windą na szafot”, „Nocy”.

Na początku swojej kariery zyskała wielkie uznanie dzięki roli w filmie „Kochankowie” Louisa Malle’a, była Królową Margot, zagrała w „Ludziach w bieli”, „Niebezpiecznych związkach”, „Viva Maria!” i dziesiątkach innych filmów. Lista jej aktorskich dokonań jest imponująca.

Kino straciło jedną z najwybitniejszych aktorek w historii.

Ksiądz Andrzej Luter pisze o niej: Wielka aktorka kina francuskiego i światowego. Nie użyję słowa: gwiazda, bo ona była kimś więcej, była artystką z prawdziwego zdarzenia. Talent i elegancja, niezwykła, niebanalna uroda, ostre spojrzenie, trochę chrapliwy głos, osobowość intrygująca. Prof. Tadeusz Szczepański wylicza jej świetne, dramatyczne role w takich filmach, jak: "Kochankowie", "Windą na szafot", "Jules i Jim", "Dziennik panny służącej", "Noc", "Panna młoda w żałobie"..., a ja dodam: "Proces", i także zabawny niby western "Viva Maria", zagrała w nim razem z Brigitte Bardot; okazało się, że miała także talent komediowy.