czwartek, 27 lipca 2017

Dokumentalny „Książę i dybuk” w weneckim konkursie


Znany jest już program 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W sekcji oficjalnej mamy znaczący polski akcent. Do konkursu Venice Classics – Documentary on Cinema zaproszono film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Oto szczegóły tego filmu oraz kilka zdjęć.

„Książę i dybuk” to dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, wyjątkowego filmowca, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał swoją tożsamość. Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

Zdaniem Autorów
Czasy, w których żył Waszyński, nie pozwalały mu być sobą. Zatem gdy rzeczywistość stawała się nieznośna, trzeba było rozpocząć życie w świecie własnych imaginacji. Dzięki magicznemu wynalazkowi kina, trick ten udał się Waszyńskiemu znakomicie. Nasz bohater stał  się jedynym w swoim rodzaju filmowcem, który nie tylko tworzył wielkie filmy, lecz przede wszystkim uczynił prawdziwy reżyserski majstersztyk również ze swojego życia.

Za produkcję filmu odpowiedzialni są Małgorzata Zacharko (Film Art Production), Matthias Miegel (Kundschafter Filmproduktion GmbH Berlin), Ann Carolin Renninger (zero one film GmbH, Berlin) oraz Alessandro Carroli  (EiE film).

Projekt filmu prezentowany był na Nordisk Panorama, IDFA Forum, a także rozwijany podczas DOC LAB POLAND i prezentowany na pitchingu DOCS TO GO! w czasie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września.

***

A ja tylko dodam od siebie, że to może być dokumentalne wydarzenie w polskim kinie i że także czekam na nie niecierpliwie.
[inf. prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego]