poniedziałek, 17 lipca 2017

Pierwsza TAKA nagroda dla Dumały w Polsce


Na 21. Lecie z Muzami w Nowogardzie Piotr Dumała otrzymał pierwszą w Polsce nagrodę podsumowującą jego dotychczasowy dorobek twórczy. Specjalną laudację na cześć laureata przygotowała i w imieniu organizatorów wygłosiła Anna Serdiukow.

Bardzo trudno jest mówić o kimś kto uważa, że – na ogół – słowa są zbędne. Twierdzi że ważniejszy jest obraz, forma, za pomocą których można bardzo świadomie i precyzyjnie wyrazić treść. Oglądając jego filmy nie sposób się z tym nie zgodzić. Precyzyjne, świadome, intensywne, dowcipne, piękne, okrutne, ale nade wszystko bardzo komunikatywne – a często właśnie bez dialogów i słów.

Jest autorem dwóch aktorskich pełnometrażowych filmów fabularnych LASU i EDERLY, ale cały świat poznał go dużo wcześniej za sprawą wspaniałych, bardzo autorskich, poetyckich filmów animowanych. To za te krótkie formy otrzymał szereg nagród na międzynarodowych festiwalach, był zapraszany na przeglądy, pisano analizy na temat jego kina, filmoznawcy doszukiwali się źródeł inspiracji, tropów, podwalin pod bogaty świat znaczeń, symboli, wartości.

Kim jest Piotr Dumała? Gdzieś przeczytałam, że mówi o sobie DZIECKO SZCZĘŚCIA. Jeden z wybitnych krytyków filmowych napisał o nim MAG ANIMACJI. Inny: ALCHEMIK KINA. Kolejny znawca twierdzi, że to najbardziej pożądany polski twórca filmowy na zagranicznych festiwalach. Najprościej byłoby pewnie powiedzieć: wybitny reżyser i scenarzysta filmów animowanych, reżyser filmów fabularnych, pisarz, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, laureat wielu nagród. Ale nie dajcie się zwieść słowom.

Sam mówi o sobie tak: W filmie interesuje mnie zgłębianie 'ostatecznej tajemnicy', czyli tego, czego nie rozumiemy, tego, co nie ma nazwy. Dla jednych jest to Bóg, dla innych los, dla jeszcze innych przyczyna istnienia świata, czy pytanie, kim jesteśmy i po co istniejemy, czy też jakie są motywacje naszych uczynków. Żyjemy, by się do niej zbliżyć i każdy ma na to swój sposób.

Jesteśmy na festiwalu Lato z Muzami. Opowiem Państwu o jego muzach. To światło, mrok, śmierć, życie, kłamstwo, miłość, walka, prawda, natura, strach, wolność, piękno i okrucieństwo. To przewrotne muzy, kapryśne, trudno je ujarzmić, zgłębić. Piotrze, twoja wrażliwość i empatia wobec drugiego człowieka jest czymś niecodziennym, szczególnie dzisiaj. Twoja bezlitosna i surowa ocena kondycji współczesnego świata jest czymś niezbędnym, szczególnie dzisiaj. Dziękujemy.

[autorka Anna Serdiukow]