niedziela, 2 lipca 2017

„Ptaki śpiewają w Kigali” - mocne sceny w zwiastunie


[WIDEO] Pojawił się zwiastun zapowiadający premierę filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” na 52. Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Wiele wskazuje na to, że Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze stworzyli bardzo mocną wypowiedź. Czy będzie znaczącym głosem w temacie dyskusji o uchodźcach w Polsce? Premiera na festiwalu 4 lipca, a w Polsce od 22 września.

Akcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”  rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali: także nieżyjący już Krzysztof Ptak oraz Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Główną rolę w filmie gra Jowita Budnik.